Borelioza. Co mamy zrobić, gdy zostaniemy ukąszeni przez kleszcza

Ładna pogoda sprzyja spacerom na łonie natury. Jednak w lesie i na łące, a nawet w parku mogą na nas czekać kleszcze roznoszące bakterie odpowiedzialne za roznoszenie boreliozy. Na filmie lek. med. Piotr Kurkiewicz opowiada, co mamy zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz.

Borelioza to choroba, która wywołuje liczne kontrowersje w świecie medycyny. Niezwykle ważne jest szybkie i poprawne zdiagnozowanie choroby. Chociaż może się pojawić poprzez ukąszenie kleszcza, to często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że ono nastąpiło lub bagatelizujemy niewielką pokleszczową krostkę.

 

Co to jest borelioza? Jest to wielonarządowa choroba zakaźna wywoływana przez bakterie należące do krętków. Borelioza jest przenoszona przez kleszcze na człowieka i niektóre zwierzęta. Rozpoznanie choroby polega na wykryciu przeciwciał w surowicy krwi.

 

Lek. med Piotr Kurkiewicz opowiada na filmie o boreliozie i o tym, co mamy zrobić, gdy zostaniemy ukąszeni przez kleszcza. Co bardzo istotne, Piotr Kurkiewicz zaznacza, że nie każde ukąszenie kleszcza musi spowodować pojawienie się boreliozy.

 

 

Faza pierwsza boreliozy. Trwa od kilku dni do niemal miesiąca. Po ukąszeniu pojawia się plamka, przekształcająca się w krostkę (grudkę). Grudka blednie, a dookoła niej pojawia się rumień wędrujący. Rumień wędrujący to najczęstszy objaw pierwszej fazy boreliozy. W 1909 dermatolog Arvid Afzelius ze Szwecji jako pierwszy odkrył i opisał powiązanie rumienia wędrującego z ukąszeniem kleszcza.

 

Jeżeli na naszym ciele pojawi się rumień, to należy szybko rozpocząć antybiotykoterapię. W tej fazie występują bóle głowy, mięśni, ogólne osłabienie organizmu oraz stany podgorączkowe. Można zaobserwować powiększenie węzłów chłonnych.

 

Faza druga boreliozy. Pojawia się po kilku do kilkunastu tygodni po ukąszeniu. Obserwujemy objawy jako nieprawidłowości układu nerwowego i układu krążenia. Charakterystyczne bywają - zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie wielokorzeniowe, porażenie nerwu twarzowego, zapalenie osierdzia lub mięśnia sercowego oraz zaburzenia przewodzenia w mięśniu serca.

 

Faza trzecia boreliozy. Objawy następują po kilku miesiącach lub latach. Jest to zapalenie stawów, niedowłady nerwów czaszkowych, niedowłady kończyn, zaburzenia psychiczne.

Wszystkie fazy boreliozy wymagają leczenia specjalistycznego leczenia. Nie każde ukąszenie przez kleszcza powoduję wystąpienie boreliozy, jeśli jednak mamy wątpliwości to możemy wykonać badanie profilaktyczne w zakładzie opieki zdrowotnej. Choroba przy wczesnym rozpoznaniu jest skutecznie leczona przy użyciu antybiotyków z grupy penicylin, cefalosporyn oraz tetracyklin.

Najwięcej zachorowań na boreliozę ma miejsce w północno-wschodnich stanach USA, w Europie Środkowej, Skandynawii oraz w Rosji.

 

Spacer po łące, parku czy lesie to dobra rzecz, ale warto jest sprawdzić dokładnie swoje ciało po powrocie i upewnić się, czy niestety nie pojawił się na nim maluteńki owad. Zdecydowana większość odnotowania nowych przypadków boreliozy w Polsce ma miejsce pomiędzy początkiem maja i końcem listopada.
 

 

 

2015-04-26