Ciemieniucha na głowie niemowlaka

Niemowlak potrafi zaskoczyć rodziców, bacznie wyczulonych na jego zdrowie i prawidłowy rozwój. Jednym z dziwnych, a nawet bezpodstawnie niepokojących mamę i tatę objawów jest ciemieniucha, czyli ciemnożółte łuski i zgrubienia na główce maleństwa. Skąd się bierze i jak sobie z nią skutecznie radzić?

Ciemieniucha nie wygląda estetycznie, ale w zasadzie nie jest ona niczym niebezpiecznym i stosunkowo łatwo się jest jej pozbyć w początkowym etapie. Występuje ona na główce maleństwa przez nadmierną pracę gruczołów łojowych, które znajdują się na skórze dziecka. Pierwotna przyczyna tego zjawiska nie została zbyt ściśle określona. Jednak nadmierna produkcja łoju bierze się stąd, że w organizmie noworodka krążą przez pewien czas hormony pochodzące z organizmu mamy. Ciemieniucha upodobała sobie ciepłą, letnią pogodę. Nic w tym dziwnego, bo wówczas gruczoły na ludzkiej skórze przyspieszają tempo pracy. Ponadto, niektóre dzieci mają do objawów ciemieniuchy większą skłonność.

 

Jest jedną z bardzo często występujących niemowlęcych, niegroźnych przypadłości. Ciemieniucha pojawia się czasami na głowie noworodka kilka dni po narodzinach. Najczęściej można ją jednak zaobserwować u dzieci pomiędzy czwartym tygodniem, a przed zakończeniem szóstego miesiąca życia. Dziecko nie odczuwa żadnego bólu, prawdopodobnie może mu towarzyszyć pewien dyskomfort związany z występowaniem tego zjawiska na skórze.

 

Produkcja łoju w optymalnych dla organizmu ilościach jest bardzo ważna. Łój tworzy naturalną barierę ochronną człowieka. Jednak nadmiernie wydalany łój gromadzi się na głowie, gdzie łączy się ze spadającym naskórkiem. To połączenie łoju i naskórka powoduje pojawienie się plam i zgrubień w kolorze ciemnej żółci.

 

Ciemieniuchę charakteryzuje nasilanie się objawów. Jeśli zostanie zlekceważona, może po pewnym czasie rozprzestrzenić się na całej główce dziecka w postaci powiększającej się skorupy. Łuski na głowie utrudniają skórze w oddychaniu i mogą być odpowiedzialne za występujące później problemy z włosami. Dlatego zareaguj od razu, jeśli tylko dostrzeżesz pierwsze zmiany wskazujące na pojawienie się ciemieniuchy u dziecka.

 

Higieniczną wojnę z nieestetyczną ciemieniuchą warto rozpocząć od użycia popularnych, dostępnych na wyciągnięcie ręki rozwiązań, takich jak oliwka dla niemowląt. Zabieg dobrze jest przeprowadzić przed kąpielą dziecka, nawet godzinę wcześniej. Na miejsca pojawienia się pierwszych objawów ciemieniuchy trzeba nałożyć cienką warstwę oliwki.

 

Oliwka sprawnie zmiękczy żółtą narośl z łoju i naskórka, a to ułatwi ich zmycie w trakcie kąpieli. Umyj wtedy główkę niemowlaka, stosując delikatny szampon lub mydło. Należy zadbać też prewencyjnie o odpowiednie nawilżenie skóry dziecka. Po skończonej kąpieli posmaruj ją lekkim kosmetykiem zawierającym emolienty.

Więcej przeczytasz w artykule: Ciemieniucha... O czym jest mowa?

 

 

2018-05-23