Dlaczego trzeba dobrze przygotować podłoże do układania płytek?

Najczęstszą przyczyną odklejania się płytek zaraz po wykonaniu prac jest złe lub niestaranne przygotowanie do prac podłoża pod płytki. Chociaż może się wydawać, że płytki na ścianach kuchni lub łazienki ukryją defekty lub brud na ścianach, to w rzeczywistości jest zupełnie inaczej! Płytki wymagają zdrowej, odpowiednio przygotowanej silnej i jednolitej ściany.

Prace glazurnicze wymagają sporej cierpliwości i dużej dokładności od wykonawcy. Można samemu wykonać niezbędne prace, ale trzeba pamiętać, że samo układanie płytek może nastąpić dopiero po przygotowaniu do tego podłoża. Co to więc znaczy, że powinniśmy dobrze przygotować podłoże, na którym przykleimy płytki?.

 

Najlepsze podłoże do prac glazurniczych będzie miało w miarę jednolitą powierzchnię, będzie też stabilne i odpowiednio nośne. Przed pracami związanymi z klejeniem płytek musimy więc bardzo dokładnie skuć stare warstwy podłoża o słabej przyczepności lub warstwy łatwo się kruszące. Łuszczące i sypiące się stare warstwy farby ściennej musimy też precyzyjnie zeskrobać, żeby podłoże było stabilne w czasie prac glazurniczych.

 

Nietrwałe, osypujące się podłoże jest zmorą każdego glazurnika! W czasie prac kruszące się podłoże stanowi poważny problem prawidłowego klejenia płytek i sprzyja ich szybkiemu odklejaniu się od ścian kuchni czy łazienki. Złe, nietrwałe podłoże, które łatwo się sypie lub kruszy nawet po zagruntowaniu może okazać się zbyt słabe dla utrzymania płytek. W krótkim czasie po wykonaniu prac glazurniczych nowe płytki odpadną od ścian z osłabioną warstwą podłoża.

 

Należy wtedy dokładnie usunąć całą warstwę słabego podłoża. Prawidłowe podłoże rozpoznamy po tym, że nie uda nam się w prosty sposób zarysować jego powierzchni szpachelką  Taka ściana jest odpowiednio zwarta i pozwoli nam po zagruntowaniu trwale nanieść płytki.

 

Płytki mogą też odpaść niebawem po wykonaniu prac, jeśli nie zeskrobaliśmy ze ścian starych warstw farby lub tapet.

 

Często w obiektach budowlanych podłoże może okazać się chłonne oraz łatwo nasiąkliwe. Klejąc na nim płytki, z zaprawy zostanie pochłonięta część wody, co zmniejszy optymalną przyczepność i osłabi parametry wytrzymałościowe zaprawy. Przed samodzielnym klejeniem płytek czy to w kuchni czy łazience należy takie chłonne podłoże starannie zagruntować, skutecznie minimalizując w ten sposób pochłanianie przez podłoże wody z zaprawy klejowej.

 

Łatwymi w zastosowaniu produktami marki Weber do najróżniejszych typów podłoża są weber.prim 803 (Eurolan TG 5) oraz weber.tec 822 (Superflex 1).

weber.prim 803 (Eurolan TG 5) to jednokomponentowa warstwą sczepna, stworzona na bazie wolnej od rozpuszczalników dyspersji tworzywa sztucznego. Stosowana jest przez glazurników jako grunt powierzchni wewnętrznych i zewnętrznych i warstwa sczepna o zwiększonej przyczepność na gładkich i niechłonnych podłożach w pomieszczeniach mokrych.

weber.tec 822 (Superflex 1)  jest płynną i w pełni elastyczną folią uszczelniającą na bazie dyspersji tworzyw sztucznych, do wykonywania hydroizolacji podpłytkowych. weber.tec 822 przeznaczony jest do elastycznych, bezszwowych uszczelnień pod okładzinami z płytek. Preparat stosuje się w pomieszczeniach wilgotnych i mokrych, na podłożach betonowych, jastrychach cementowych, tynkach tradycyjnych oraz na podłożu z cegły ceramicznej, silikatowej, na bloczkach gazobetonowych i keramzytobetonowych oraz na podłożach zawierających gips. Znajduje też zastosowanie przy tworzeniu systemu ogrzewania podłogowego.

 

 

2017-12-13