Dłoń zdradza preferencje seksualne

Pokaż mi swoją dłoń, a powiem ci, kim jesteś. Wróżenie z dłoni to nic innego, jak czytanie jej znaków, przekonują chiromanci. I mają rację, a dowodów dostarczają badania, które łączą preferencje seksualne z określonymi cechami dłoni.

Współczesna nauka potrafi wiele, ale czy to możliwe, żeby na podstawie budowy ręki odpowiedzieć na pytania o tajemnice alkowy? Okazuje się, że tak. Potwierdzić mają to badania opublikowane w czasopiśmie Biology Letters, a przeprowadzone na grupie 600 osób, zamieszkujących w Ameryce Północnej i Wielkiej Brytanii. Uczeni postanowili przyjrzeć się ich postawom społecznym i zachowaniom seksualnym.


Jednocześnie w grupie 1300 brytyjskich ochotników dokonano oceny pomiarów prawego palca wskazującego i serdecznego. W jakim celu? Okazuje się, że krótszy od serdecznego palec wskazujący zdradza wyższy poziom testosteronu, a co za tym idzie, większą skłonność do rozwiązłości.


Jak można się spodziewać, na podstawie budowy dłoni, naukowcy podzielili ankietowanych na dwa typy: wierny i rozwiązły. Zarówno w jednej, jak i w drugiej znaleźli się mężczyźni i kobiety, trudno więc o jednoznaczne stwierdzenie, która z płci ma większe predyspozycje do określonych zachowań.


Wprawdzie w studium minimalnie większy odsetek mężczyzn został przypisany do grupy rozwiązłej, jednak Rafael Włodarski, badacz psychologii na Uniwersytecie w Oksfordzie w Wielkiej Brytanii, przyznał, że za wcześnie na wnioski, z uwagi na niewielki materiał porównawczy.


Jakkolwiek z badania wynika jasno, że dłuższy palec serdeczny może być oznaką skłonności do poszukiwania wielu partnerów seksualnych. Z kolei osoby o podobnej długości palca wskazującego i serdecznego mają tendencję do nawiązywania długotrwałych relacji.

 


Jednocześnie naukowcy zaznaczają, że umowny podział na wspomniane dwie grupy istnieje w obrębie obu płci. Jednocześnie zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn nie brakuje osób, które wymykają się tej sztywnej klasyfikacji.

 

Dlatego warto pamiętać, że biologiczne uwarunkowanie to jedno, odrębną kwestią pozostaje wpływ otoczenia i zebrane doświadczenie życiowe. Te mogą mieć decydujący wpływ na nasze życie seksualne. (bp)

 

 

2015-03-05