Erytrytol. Słodzik doskonały

Jest słodki, ale nie podnosi poziomu cukru we krwi lub robi to w sposób nieznaczny. Erytrytol jest zatem rozwiązaniem dla osób stosujących dietę niskoglikemiczną. Co jeszcze warto wiedzieć o zdrowym słodziku?

Skoro wiemy, ze cukier szkodzi, to czy istnieją zdrowe słodziki? Podobno ich przykładem jest erytrytol. To organiczny związek chemiczny, alifatyczny alkohol czterowodorotlenowy z grupy cukroli. Wszystkie poliole stosowane obecnie w przemyśle żywieniowym należą do grupy cukroli.

 

Naukowcy odkryli go w drugiej połowie XIX wieku. Erytrytol jest jednak stosunkowo młodym słodzikiem. Produkt został dopuszczony do spożywczego zastosowania w Europie w 2006, a w Polsce w 2008. Rozpoznamy go po oznaczeniu na żywności – ma on symbol E968.

 

Dlaczego tak późno zainteresowała się nim branża spożywcza? Erytrytol nie wzbudzał żadnych kontrowersji, lecz proces jego wyodrębnienia i to na skalę przemysłową jest dość drogi.

 

Erytrytol znajduje się w owocach. Przede wszystkim w melonach, winogronach i  gruszkach. Stanowi też skład niektórych wodorostów, kukurydzy, a nawet wina i sosu sojowego. Ten organiczny związek pozyskuje się poprzez naturalną fermentację owoców i roślin. Wówczas pod wpływem działania drożdży dochodzi do procesu zamiany glukozy w erytrytol. Dzięki filtracji, krystalizacji oraz dzięki suszeniu otrzymujemy czysty produkt słodzący bez zawartości w nim substancji dodatkowych.

 

Opinie dietetyków i lekarzy na temat słodzików nie są na ogół zbyt przychylne. Skąd więc taki entuzjazm w przypadku omawianej przez nas substancji? Sprowadza się to do kilku istotnych kwestii.

Erytrytol wchodzi w skład polioli, czyli cukrowych alkoholi polihydroksylowych. Rola polioli polega na zaoferowaniu nam słodkiego smaku bez niezdrowych konsekwencji związanych ze spożywaniem cukru. Erytrytol nie jest przyswajany przez ludzki organizm. Człowiek wydala słodzik w niezmienionej formie wraz z moczem.

Erytrtytol ma podobny do cukru smak, strukturę, kolor oraz zdolność zatrzymywania wilgoci. Jest od cukru mniej słodki, bo posiada słodkość w skali od 70 do 80 procent pełnej słodyczy sacharozy. Dlatego zapewne część tzw. zdrowych słodzików jest spotkaniem erytrytolu ze stewią, która jest niezwykle słodka w smaku, a też bezpieczna dla zdrowia.

Erytrytol ma jednak niesamowite właściwości prozdrowotne. Słodzik ma niemal zerowy indeks glikemiczny. Erytrytol posiada tylko 0,2 kcal w 1 g (20 kcal na 100 g). W odróżnieniu do wielu substancji słodzących znajdujących się na rynku spożywczym posiada bardzo niski indeks insulinowy.

Stosować erytrytol mogą diabetycy oraz małe dzieci. Znajduje zastosowanie z posiłkami proteinowymi, gdyż słodzik nie wywołuje reakcji insulinowej. Nie psuje zębów, nie uzależnia i nie szkodzi ludzkim jelitom. Jest antyoksydantem.

Poza tym, nie szkodzi naszym zębom, co jest niezwykłą rzadkością wśród słodkich substancji spożywczych. Erytrytol nie jest fermentowany przez bakterie znajdujące się w ludzkiej jamie ustnej, w związku z czym nie jest odpowiedzialny za próchnicę i stan zębów.

 

 

2015-08-11