Jak nauczyć się czegoś szybko?

Jak skutecznie uczyć się nowych umiejętności, by w krótkim czasie stać się specjalistą w jakiejś dziedzinie? Podobno wystarczy tylko odpowiednie nastawienie. Jak więc poukładać sobie w głowie, by zostać ekspertem?

Pierwszym i najważniejszym zadaniem jest uwolnienie się od obciążeń związanych z tym, że musimy przyswoić nową wiedzę. Świadomość, że coś musimy, sama w sobie jest frustrująca, bo wiąże się z nowymi obowiązkami, wysiłkiem, wyzwaniem. Wbrew temu, co często deklarujemy, nie lubimy tego. Ten lęk przed nieznanym łatwo jednak oswoić.


Najgorsze, co może nas spotkać, to pojawiające się w nas obawy, że nie damy rady sprostać nowym zadaniom. Wielu ludzi boi się ośmieszenia. Tak naprawdę zaś tego, że zostaną przez innych osądzeni, kiedy w nowym temacie brakuje im jeszcze wiedzy i doświadczenia.

 

To właśnie tego rodzaju lęki sieją w naszym umyśle zamęt, blokując skutecznie wolę poznania. Koncentrując się na nich, nie mamy większych szans zostać liderem czy specjalistą. Ale przecież nam chodzi o coś zupełnie innego, dlatego skupić powinniśmy się na dwóch podstawowych rzeczach.


Na początek warto zaakceptować fakt, że chcemy, powinniśmy lub musimy się czegoś nauczyć. Ta konieczność może rodzić w nas złość lub niechęć, negatywne odczucia. Nie powinniśmy się im jednak poddawać, tylko uznać, że mamy do nich prawo. Zaraz potem popracować należy nad pozytywnymi aspektami nowego przedsięwzięcia.


Jeśli uda nam się zagłuszyć głos obniżający nasze morale, będziemy gotowi podjąć każde wyzwanie. Pozytywne nastawienie jest kluczowe. Powtarzać sobie należy, że choć podejmując wyzwanie nie jesteśmy z tego zadowoleni (akceptacja), to jednak rezultaty naszych działań w przyszłości przyniosą wymierne skutki: awans, lepszą pracę, większe pieniądze. W ten sposób skupiamy nasze myślenie na celu i programujemy się na jego osiągnięcie.


Świadomość celu pozwala nam wyzwolić potencjał umysłowy. Kiedy bowiem, wiemy na czym nam zależy, robimy wszystko, by to osiągnąć. Niespodziewanie dla nas samych aktywujemy pokłady, których istnienia nie podejrzewaliśmy. Stajemy się spokojni, otwarci na nowe wyzwania i ich ciekawi.


Nie wolno zapominać o działaniach wspomagających uczenie. Musimy umacniać w sobie wiarę we własne umiejętności. Jak? Choćby powtarzając sobie, że damy radę, że możemy zrobić coś lepiej, bardziej, więcej. Podnoszenie poprzeczki jest nieodzownym elementem wspinania się na szczyt. Jeśli więc chcemy go zdobyć, stając się szybko ekspertem, musimy dążyć do perfekcji. (bp)


 

 

 

2015-05-10