Podjadanie nie jest dobre

Podjadanie często bywa dla kobiety czynnością mającą poprawić nastrój i samopoczucie. Podobnie jak zakupy - pomaga rozładować nagromadzone emocje i pokolorować otaczający nas świat. Niestety, ciągłe podjadanie prowadzi do spożywania przez organizm zbyt dużej ilości kalorii. Ten fakt może zaś skutecznie popsuć dobry nastrój.

Podjadanie jest wygodne i praktyczne, bo nie zabiera nam zbyt wiele czasu i nie zmusza do oderwania się od wykonywanych przez nas wówczas czynności. Jednak podjadanie między posiłkami okazuje się być obecnie istotną przyczyną nadmiernego tycia wielu osób. Poza tym, podjadanie nie jest odpowiednie dla metabolizmu człowieka!

 

Główną przyczyną podjadania jest nieregularne spożywanie posiłków, które zjadamy zbyt duże, ale na ogół tylko dwa w ciągu całej doby. Dlatego pamiętaj - jedz regularnie!

 

Posiłki powinno się spożywać nie rzadziej, niż jeden co cztery godziny. Stały rytm posiłków pozwala nam lepiej kontrolować głód. Poza tym, stały rytm posiłków jest gwarancją tego, że przyspieszy nasza przemiana materii.

 

Jak dowodzą liczne badania, współcześnie mamy poważny problem z podjadaniem smakołyków wieczorową porą. Wiąże się to z opisywanym już na serwisie DobryStan.pl syndromem nocnego jedzenia. Zwróć uwagę na to, jak odpuszczasz wieczorową porą swojej silnej woli! Pij dużo wody lub czerwonej herbaty w chwilach, kiedy chcesz coś podjeść. Napoje skutecznie wypełnią żołądek, dając poczucie sytości, a to na pewno pozwoli na spokojny sen.

 

Oczywiście, podjadanie często sprawia przyjemność również w ciągu dnia. Wtedy - zamiast sięgać co chwila po smakołyki - wybierz aktywność fizyczną. Możesz wybrać się na spacer, pobiegać lub pograć w piłkę. Radość i przyjemność może sprawić przejażdżka rowerem lub pływanie w basenie. Bo podjadanie wcale nie jest oznaką naszego głodu. To czynność, do której się przyzwyczajamy – a jeśli już widzisz, że wpływa to na wagę organizmu, to pora zastąpić podjadanie czymś zdrowszym.<

 

Dyskusje wokół nawyku częstego żucia gumy nie milkną. Nie wypowiemy się tutaj w kwestii tego, czy jest to kulturalne zachowanie. Ale żucie gumy bez cukru na pewno jest zdrowsze od podjadania słodyczy! Poza tym, żucie gumy sprawia, że organizm wytwarza więcej śliny. W ten sposób chroni zęby. Bo powstająca ślina neutralizuje szkodliwe kwasy, umacnia szkliwo naszych zębów, a nawet obniża ryzyko stanów zapalnych.


W czasie jedzenia lepiej nie wykonywać takich czynności, które mogą przeszkadzać nam w kontroli tego, co jemy. Oglądanie filmów, czy w ogóle oglądanie telewizji lub czytanie książek w trakcie posiłku może spowodować, że nie będziemy wiedzieli, ile i czego zjedliśmy. Tymczasem warto jeść świadomie.


Jedz powoli. Dokładne przeżuwanie spożywanych posiłków zapewni nasz mózg o sytości. Połykanych w pośpiechu pokarmów mózg człowieka może nie zdążyć zarejestrować, więc w trosce o nasze zdrowie - nadal będzie domagał się kolejnych porcji jedzenia. Spożywanie potraw powoli, bez pośpiechu wymaga odpowiednich produktów żywnościowych. Takich, które możemy gryźć, czy chrupać.

Podobno jedzenie w towarzystwie innych osób umożliwia nam spożywanie pokarmu wolniej i dokładniej. niż gdybyśmy to samo robili w samotności. Szczególnie, jeśli zależy nam na naszej dobrej opinii w oczach innych osób.

Smacznego!

 

 

2014-08-06