Probiotyki naturalne dla życia

Rynek spożywczy jest obecnie pełen produktów, które zostały wzbogacone o specjalne, ściśle selekcjonowane szczepy bakterii. To przyjazne mikroorganizmy zwane probiotykami, które zasilają ludzką florę bakteryjną.

Już w starożytności doceniano wpływ bakterii na zdrowie ludzkiego organizmu. Zainteresowanie wielu ówczesnych medyków wzbudziły organizmy fermentujące mleko, czyli właśnie probiotyki.

Probiotyki są mikroorganizmami, bakteriami i drożdżami. Probiotyki to pożyteczne żywe organizmy. Probiotyki wzmacniają i przywracają równowagę organizmu oraz systemu odpornościowego. Probiotyki okazują się niezbędne dla zachowania dobrego zdrowia.

Najbardziej zalecana i pełna koncepcja probiotyku polega na wprowadzenie do diety żywych bakterii. Ich specyfika polega na tym, że powinny przetrwać w żołądku, dwunastnicy i aktywne byłyby jeszcze w okrężnicy.

Jest to możliwe, bo probiotyk to związek, który nie podlega trawieniu na poprzez proces działania enzymów. Dzięki temu probiotyk w pierwotnej formie jest transportowany do jelita grubego.

W jelicie grubym probiotyk zasila florę fizjologiczną człowieka, czy też mikroflorę. Ludzkie jelito to skomplikowany ekosystem z bogatą i zróżnicowaną florą bakteryjną.  Bo ciało jest pełne mikroorganizmów znajdujących się tam naturalnie bez wywoływania objawów chorobowych.

Probiotyki tworzą substancje przeciwdrobnoustrojowe, takie jak kwasy organiczne, amoniak, nadtlenek wodoru oraz związki bakteriocynopodobne. Dokładne mechanizmy działania probiotyków nie zostały ostatecznie poznane. Prozdrowotne działanie probiotyków wynika jednak prawdopodobnie z ich chęci przetrwania. Probiotyki konkurują z innymi drobnoustrojami znajdującymi się w człowieku.

Stosowanie probiotyków zalecają specjaliści medyczni podczas terapii antybiotykowej oraz przez krótki czas od zakończenia przyjmowania antybiotyków. Nie jest to jednak ich jedyne zastosowanie.

Probiotykli coraz częściej uczestniczą w terapii, jeśli możemy mieć do czynienia z zaburzeniem naturalnej flory bakteryjnej. Skład mikroflory ulega bezustannym zmianom na wskutek różnych czynników Zaburzenia mikroflory mogą nastąpić na wskutek palenia papierosów i picia alkoholu, niezdrowymi nawykami żywieniowymi, a nawet przewlekłym stresem.

Zdolność probiotyków do wspierania ludzkiego organizmu jest poznawana na bieżąco. Wykryte zostały probiotyki, które po konsumpcji pobudzają komórki nabłonka do zwiększonej produkcji śluzu, co bardzo dobrze uszczelnia śluzówki.

 

 

2015-06-07