Rozmaryn pozytywnie wpływa na pamięć

Już od wieków rozmaryn jest rośliną cenioną i doskonale znaną. W średniowieczu kobiety w prezencie dawały mężczyznom rozmaryn, mając nadzieję, że pozostaną w ich pamięci. Niezwykły aromat sprawiał, że stosowano go, jako kadzidło, zaś w krajach dalekowschodnich używano go do poprawy wewnętrznych zmysłów.

Uznawany za symbol przyjaźni, ma ważne znaczenie dla wielu kultur na całym świecie. Dodatkowo posiada właściwości kojące, łagodzące a także służy do leczenia przewlekłych chorób.


Szybka charakterystyka rozmarynu


Rozmaryn zwany jest również, jako rosmarinus officinalis. To niezwykle aromatyczna przyprawa. Mocny żywiczny zapach a także właściwości medyczne sprawiają, że wykorzystywany jest zarówno w kuchni, jak medycynie.


Kiedy dodajemy rozmaryn do mięs, sałatek czy też ryb, stają się one nie tylko smaczniejsze, ale i zdrowsze. Cechuje się właściwościami:
odżywczymi,
kojącymi i łagodzącymi,
poprawia pamięć i koncentrację,
chroni przed rozwojem komórek rakowych


Badania naukowe dotyczące rozmarynu

Już starożytne cywilizacje używały rozmarynu, jako środka antyseptycznego, który służył do zabicia szkodliwych bakterii. Stosowano go również w poprawie przepływu krwi do mózgu, co z kolei poprawiało pamięć i koncentrację. Często był także stosowany, jako środek do oczyszczania organizmu.

Te wszystkie właściwości sprawiły, że do dnia dzisiejszego rozmaryn ceniony jest w medycynie naturalnej. W 2003 roku na Uniwersytecie w Newcastle przeprowadzono badanie, w wyniku, którego potwierdzono, że zioło korzystnie wpływa na poprawę pamięci.

Dodatkowo w czasie tych badań wyłoniono związek organiczny z grupy terpenów 1, 8 cyneol. Związek ten oddziałuje na receptory w mózgu, które odpowiedzialne są zarówno za pamięć jak i kojarzenie. Wąchanie rozmaryny może zwiększyć naszą pamięć aż o 70 %, zapobiec złym mutacjom DNA, a także rozwijaniu się w organizmie komórek nowotworowych.

Dlaczego rozmaryn pozytywnie wpływa na naszą pamięć?

Rozmaryn jest ziołem bogatym w antyoksydanty, dlatego chroni błony komórkowe przed uszkodzeniem. Dodatkowo ma także zdolność zwiększenia przepływu krwi do mózgu, oraz zapobiega rozkładowi acetylocholiny. Ta z kolei wpływa na pamięć, utrzymuje ją oraz pomaga w skupieniu uwagi, przez co ułatwia zapamiętywanie i uczenie się.

Cechą leczniczą rozmarynu jest także to, że przynosi ulgę w bólu, ponieważ poprawia krążenie, pomaga w zwalczaniu egzemy, zabija bakterie, a także likwiduje nieświeży oddech. Warto zaznaczyć, że zwalcza również candidę.

Rozmaryn to także hormon wzrostu HG. HG, czyli somatotropina wśród dzieci odpowiada za wzrost, zaś wśród dorosłych odpowiedzialny jest za pamięć.

Drożdżycę można zwalczyć rozmarynem


Roślina, jaką jest rozmaryn ma szereg właściwości, a między nimi także antygrzybiczne. Tym samym jest potężnym narzędziem w walce z drożdżycą. Choroba ta rozwija się wówczas, kiedy w organizmie dochodzi do zaburzenia równowagi, przyjmujemy antybiotyki, bądź też niewłaściwie się odżywiamy.
Rozmaryn zwalcza szkodliwe bakterie, dlatego stanowi znakomitą alternatywę dla leków przeciwbakteryjnych, a dodatkowo nie zakłóca prawidłowej flory bakteryjnej.

 

 

2016-04-16