Uwaga na zioła

Na oddziałach ostrych zatruć ziołowe zatrucia należą do rzadkości. Nie zmienia to jednak faktu, że nachalnie propagowane ostatnio ziołolecznictwo nie zawsze przynosi jakiekolwiek skutki, a czasami wręcz wyrządza szkodę organizmowi. Zioła dostępne w sprzedaży mogą kumulować w sobie metale ciężkie lub zawierać kwas arystocholowy.

Zioła pomagają uporać się nam z wieloma dolegliwościami i chorobami. Ogromne i znane od lat są właściwości uspokajające i relaksujące najróżniejszych ziół. Pomagają leczyć stany zapalne, czy też rozwiązują problemy z trawieniem.

 

Ogromne zastosowanie zioła znalazły też we współczesnej kosmetyce. Nie lekceważmy jednak ich mocy! Bo nawet zioła uznane za bezpieczne mogą wywołać niepożądane skutki.

 

Na ogół zioła wywołują dolegliwości układu pokarmowego. Jednak istnieją gatunki ziół bardzo toksycznych, których stosowanie może zrujnować nasze zdrowie. Należy do tych roślin naparstnica wełnista, która powodować może zwolnienie pracy serca, aż do zatrzymania krążenia.

 

Toksycznie na nasz organizm działa konwalia majowa. Wszystkie wchodzące w skład konwalii majowej części mogą być trujące. Szczególnie wrażliwe na zatrucia konwalią są dzieci. Znane są zatrucia śmiertelne dzieci, które zjadły kilka jagód, czy też wypiły wodę z wazonu, w którym znajdował się bukiet konwalii.


Niektóre mieszanki ziół leczniczych zawierają kwas arystocholowy, który powoduje ciężką niewydolność nerek, a Departament Zdrowia USA kilka lat temu umieścił go na liście czynników rakotwórczych. Kwas arystolochowy stosowany jest w ziołolecznictwie ze względu na właściwości bakteriobójcze.

 

Kwas arystocholowy zawierają produkty tradycyjnej medycyny chińskiej, sprzedawane jako środki na przeziębienie i grypę oraz jako substancje antystresowe i przeciwbólowe. Chociaż nie dyskredytuje to medycyny chińskiej, to przestrzega przed zażywaniem niektórych środków pochodzenia naturalnego.

Zioła bywają szkodliwe również dlatego, że zawierają czasami ogromne stężenie metali ciężkich, takich jak kadm, ołów, aren i rtęć. Dzieje się tak, jeśli zioła nie pochodzą ze specjalnych upraw, tylko zbierane są w nieodpowiednich do tego miejscach. samodzielne zebrane mogą okazać się szkodliwe. Zioła rosnące przy ruchliwej drodze lub fabryce nie nadają się do użytku.

Zioła musimy stosować zgodnie z ich przeznaczeniem. Nie warto zażywać preparatu nie wiedząc, jaką wywoła reakcję w naszym organizmie. Ważna jest także odpowiednia dawka.

Nie warto też eksperymentować poprzez zwiększanie dawek, jeśli zioło nie przynosi oczekiwanych skutków. Nie warto też zwiększać ilości przyjmowanego specyfiku w celu przyspieszenia jego działania. Zioła tak nie działają, a nadmiar może stać się przyczyną różnych dolegliwości.

Największym błędem jest łączenie preparatów ziołowych z lekami w celu poprawienia efektów prowadzonej terapii. Substancje znajdujące się w ziołach mogą bowiem wzmacniać bądź osłabiać działanie leków.

Producenci nie zawsze dołączają do sprzedawanych ziół ulotki informujące o działaniu i przeciwwskazaniu stosowania, co sugeruje, że zioła są w pełni bezpieczne. Na ogół zamieszczają krótkie opisy na opakowaniu, które maja nas przekonać, że znajdujące się w środku zioło jest lekiem na wszelkie zło tego świata.
 

 

 

 

2014-07-27