Zacznij biegać!

Co to znaczy – biegać? Laik stwierdzi, że wystarczy szybko przebierać nogami w dowolnym kierunku. I chociaż bieganie jest popularnym sportem, to na początku przygody zdaje się być nieprzyjemnym, złośliwym wrogiem dla organizmu. Wytrwali jednak zapewnią nas, że nie wyobrażają sobie życia bez biegania.

Podczas biegania każdy oddech i każdy nasz krok ma określone znaczenie. Dopiero spełniając podstawowe zasady zauważymy, że bieganie pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i kondycję fizyczną.

Zalet biegania jest mnóstwo. Niektóre są wręcz zaskakujące, bo bieganie okazuje się m.in. dla wielu osób najlepszym antydepresantem.

 

Bieganie usprawnia pracę ludzkiego mózgu. Poprawia naszą pamięć, niebywale wspomaga koncentrację i wzbogaca wyobraźnię. Bieganie zwiększa odporność naszego ciała, uodporniając je na najróżniejsze infekcje.


Bieganie jest ćwiczeniem wytrzymałościowym, co wiąże się zarówno z pozytywną, jak i negatywną stroną takich ćwiczeń. Bieganie doskonale wpływa na dotlenienie organizmu oraz przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, co może być sposobem na odchudzanie.

Bieganie stało się modne, tak więc mnóstwo osób bez odpowiedniego przygotowania zaczyna swoją przygodę z joggingiem. Pisząc o przygotowaniu nie mamy na myśli odpowiedniego stroju, czy butów – które są ważne, ale nie tak istotne, jak odpowiednie przygotowanie organizmu.


Pierwszy bieg na ogół charakteryzuje ogromna doza entuzjazmu, który związany jest z podjęciem nowej, uzdrawiającej nas przecież decyzji o zmianie stylu życia. Pędzimy, ile sił w naszych dawno nie ćwiczonych nogach. Po kilkuset metrach możemy już wracać zniechęceni do domu, bo czujemy, że nie damy rady pobiec dalej.

Jak się okazuje, mocna eksploatacja naszego organizmu przy jednoczesnym niedoborze odpoczynku wcale nie doprowadzi do wzrostu formy i poprawy nastroju. Efekty mogą być wręcz odwrotne, a my nabierzemy odrazy do jakiejkolwiek formy aktywności ruchowej.

Warto skupić się na dokładnym planie treningowym własnego biegania. Jeśli nie umiemy sami go przygotować, to skonsultujmy nasz plan z osobą z wieloletnim doświadczeniem w treningu wytrzymałościowym. Określmy sobie, ile dni chcemy przeznaczyć na bieganie, a ile na trening uzupełniający. Nie zapominajmy też, jak ważny dla organizmu jest odpoczynek.

Do biegania najwięcej osób zraża się na samym początku. To efekt braku zachowania równowagi między treningiem, a odpoczynkiem jest gwarancją tego, że bieganie będzie dla nas tym, czego po nim oczekujemy.

Próbując zbyt mocno forsować swój organizm podczas biegania możemy bardzo szybko mieć trudności z kontynuacją biegania. Tymczasem nie ma nic bardziej demotywującego biegacza, niż wydłużona przerwa w joggingu.

Bieganie jest ogólnodostępne, bo sport ten uprawia się niemalże wszędzie. Szczególnie kobiety powinny jednak pamiętać, aby do biegania w pojedynkę wybierać miejsca bezpieczne.

Nie każda nawierzchnia nadaje się do biegania. Twardy chodnik sprzyja różnym kontuzjom. W porównaniu z nim nawierzchnia asfaltowa jest bezpieczniejsza dla ścięgien i stawów.

Czy każdy może biegać? Osoby zdrowe, regularnie przebadane mogą biegać bez względu na wiek i sylwetkę. Wątpliwości mogą być jednak bardzo uzasadnione – najlepiej wówczas skonsultować się z lekarzem.
 

 

 

2014-08-07