Zdrowe odchudzanie: Cztery powody dla których nie warto chudnąć szybko

Szybkie kuracje odchudzające, diety trzydniowe, diety eliminacyjne, 1000 kalorii... Były modne jeszcze kilka lat temu, dziś są zdecydowanie odtrącane przez większość dietetyków i konsumentów, ze względu na niekorzystny wpływ na zdrowie. Mimo wszystko, wiele z nas kusi ta błyskawiczna alternatywa, szczególnie w popularnych okresach - dwa tygodnie przed sylwestrem, miesiąc przed wakacjami, na ważną imprezę, randkę czy po porodzie. Niestety, zazwyczaj początkowe sukcesy kończą się spektakularną porażką. Przedstawiamy cztery powody, dla których zdrowe odchudzanie jest lepsze od szybkiego.

Efekt Jo-jo

 

Osławionego efektu jo-jo nienawidzą wszystkie kobiety. Każdej z nas, choć raz udało się schudnąć, a potem przytyć z nawiązką - to klasyczny, książkowy błąd. Traktując dietę jako jednorazową kampanię (a takie są bardzo restrykcyjne diety), wkrótce po ich zakończeniu wracamy do starych nawyków, wynagradzając sobie wszystkie trudy. I zanim się zorientujemy, wracamy na „stare śmieci”.

 

Waga odbija się na urodzie 

 

Nie możesz się doczekać, aż pokażesz swoim znajomym nową figurę. Co jednak, kiedy zamiast komplementów, będziesz słuchała zaniepokojonych pytań o Twoje zdrowie? Chciałabyś przecież promienieć, a nie wyglądać na zmęczoną. Niskokaloryczna monodieta, która nie dostarcza organizmowi żadnych wartości odżywczych może sprawić, że Twoje włosy stracą blask, paznokcie zaczną się łamać, cera poszarzeje, a na skórze pojawią się rozstępy. Nie tego chciałaś.

 

Spadek samopoczucia

 

Bóle głowy, uczucie rozbicia, zimno - to skutek głodówki. I choć cieszysz się, że waga leci w dół, czujesz, że chciałabyś położyć się do łóżka na dłużej, a właściwie to potrzebujesz jakiegoś urlopu. Zdrowe odchudzanie to takie, w którym dostarczasz organizmowi wszystkie składniki odżywcze, które potrzebuje, a do tego ćwiczysz i jesteś aktywna - to zastrzyk endorfin i energii. W innym wypadku, możesz liczyć na spadek samopoczucia.

 

Nie zmienisz nawyków 

 

Całe życie nie wytrzymasz na jednej sałacie, jajku na śniadanie, czy unikając konkretnej grupy produktów. Byłoby to wykańczające i niezdrowe. Dając sobie szansę na stopniowe wdrażanie nowych, stałych (!) nawyków, możesz zmienić się na długo i skutecznie. Kiedy dajesz sobie wycisk, nie lubisz nowej kuchni, a każdy trening to dla Ciebie udręka, z chęcią wrócisz do starych przyzwyczajeń. A to niestety droga do nikąd.

 

Zdrowe odchudzanie to nie tylko upragniony spadek kilogramów - to więcej energii na co dzień, promienna cera, optymizm, zdrowe włosy i poczucie, że dbasz o siebie i robisz dla swojego ciała dużo dobrego. Nie katuj się, nie myśl o sobie źle, nie obwiniaj się i nie porównuj - to nie prowadzi do niczego dobrego. Zmień swoje myślenie - nie tylko o diecie i wysiłku fizycznym, ale również o sobie samej. Zatroszcz się o samą siebie. Obok zmiany diety i rozpoczęcia treningów ukochanego sportu (może salsa albo aerial joga?) możesz spróbować czegoś jeszcze - zapisz się na studium fotografii, zmień styl, spróbuj malowania, może popracuj charytatywnie? Zrób dla siebie coś dobrego!

Więcej na: http://www.gacasystem.pl/odchudzanie/

 

 

2017-08-26