Zazdrość zdrowa, zazdrość niszcząca

Zazdrość w związku zazwyczaj powodowana jest dwoma kluczowymi czynnikami: niepewnością i brakiem poczucia bezpieczeństwa. Trudno jest powiedzieć, dlaczego zaczyna się pojawiać, nawet gdy nie ma ku niej wyraźnych powodów.

Równie trudno jest jednoznacznie stwierdzić, czy zazdrość zawsze jest zła dla związku i musi doprowadzić do jego rozpadu. Często ciężko jest dojść też do tego, kto jest bezpośrednią przyczyną pojawienia się uczucia zazdrości i niejednokrotnie uświadomienie sobie źródła problemu wywołuje w nas szok i zaskoczenie.

Od dawna psychologowie badają zagadnienie występowania zazdrości w związkach partnerskich. Możecie być zaskoczone ich odkryciami.

Podobno nie ma nic złego w „małej” zazdrości i wręcz może być ona korzystna dla obojga partnerów. Psychologowie zastrzegają jednak, że w niektórych przypadkach uczucie to może doprowadzić do totalnego chłodu w relacjach partnerskich, a nawet je zniszczyć i wskazują jak uniknąć przekroczenia tej cienkiej linii.

Zazdrość ma potencjał złożonej i niezwykle bolesnej emocji. Może odzwierciedlać skrywaną przez nas na co dzień niepewność i niedostateczne poczucie własnej wartości. Czasami okazuje się być niezwykle czułym barometrem naszej samooceny.

Choć brzmi to nieco dziwnie, pojawienia się zazdrości powinno się traktować jako „czerwone światełko” alarmujące o konieczności zastanowienia się nad samą sobą.

Mówiąc najprościej, zazdrość jest motywowana strachem. Kiedy strach kieruje twoimi zachowaniami konieczne jest dostrojenie się do komponentów poznawczych, które mu towarzyszą. Gdy zazdrość zaczyna przejmować nad tobą kontrolę, spróbuj odkryć, czego najbardziej się obawiasz: utraty własnego statusu, odrzucenia, a może braku kontroli nad partnerem? Jest cała masa różnych powodów twojego strachu, w zależności od tego kim jesteś i co cenisz w życiu. Analiza powodów odczuwania lęku jest podstawowym kluczem do ustalenia, jak najlepiej go pokonać i wyeliminować zazdrość ze swojego związku.

Zazdrość może szybko wejść w niebezpieczny obszar, jeśli angażujesz się w nadmierne kontrolowanie swojego partnera. Sprawdzanie telefonu bez jego wiedzy lub chęć wybadania go i ustalenia tego, co zamierza robić, gdy będzie poza domem – te czynności powinny zapalić w twojej głowie ostrzegawcze czerwone światełko. Jeśli intryguje cię coraz bardziej to, co robi i gdzie w danej chwili przebywa lub zaczynasz podejrzewać, że nie jest z tobą do końca szczery – to musisz jasno wyrazić swoje uczucia, ale bez nieuzasadnionego oskarżania partnera.

Gdy stajesz się zazdrosna o czas, który partner spędza poza domem lub z przyjaciółmi czy rodziną, zastanów się nad tym, jakie wasz związek ma trudności w innych dziedzinach. Jeśli twój partner zaczyna wydawać się mniej dostępny niż w przeszłości, podziel się z nim swoimi spostrzeżeniami.

To prawda, że ​​zazdrość może bardzo szybko spowodować zakończenie związku, jeśli nie jest traktowana w zdrowy sposób. Najlepiej jest zmierzyć się z problemem, zanim ty lub twój partner zaczniecie okazywać podejrzliwość czy złość i krzywdzić siebie nawzajem.

Czy w związku istnieje jakaś konkretna ilość dopuszczalnej zazdrości? Wyobraź sobie, że na przyjęciu złapiesz partnera na flirtowaniu z innymi kobietami. To może sprawić, że uświadomisz sobie, jak szczęśliwa jesteś z człowiekiem, którym zainteresowane są również inne kobiety. I na odwrót, jeśli twój partner widzi, że jesteś obiektem zainteresowania obcego mężczyzny, możesz poczuć się bardziej dowartościowana, atrakcyjna i seksowna.

Według wielu psychologów ten rodzaj zazdrości potrafi działać jak mocny afrodyzjak i korzystnie wpływać na wasz związek.

Odrobina zazdrości jest w pewien sposób ekscytująca, ale też bardzo szybko stać się może uczuciem wysoce nieprzyjemnym. Kiedy zaczyna powodować potrzebę kontrolowania partnera i utratę zaufania do niego, pora bezpośrednio rozwiązać problem i zastanowić się nad kierunkiem, w jakim zdąża wasz związek.

Jeśli nie wiesz, czy masz do czynienia ze zdrową ilością zazdrości lub czujesz, że ujemnie wpływa ona na wasze relacje, skontaktuj się z zaufanym profesjonalistą. Szukanie pomocy terapeuty to czasami najlepszy sposób na wyjście poza własną perspektywę i zyskanie bardziej obiektywnego spojrzenia na związek. Nie wstydź się poprosić o pomoc, jeśli uważasz, że jest ci ona potrzebna. Zwłaszcza, gdy sądzisz, że wasz związek na to zasługuje. Specjalista może pomóc wam spostrzec cienką granicę między zbawiennym wpływem zazdrości, a tym niszczycielskim. Zrozumienie własnych potrzeb, oczekiwań i kompleksów może okazać się konieczne w zaakceptowaniu zachowań partnera, które na co dzień wzbudzają w tobie złość i zazdrość.

 

 

2019-06-09