Dlaczego nie warto bać się stomatologa?

Mimo tego, że rolą każdego lekarza jest leczenie swoich pacjentów, to spora część z nas odwleka wizyty tak długo, jak to tylko możliwe. Mało jest jednak specjalistów, którzy budzą tak dużo negatywnych emocji. Strach, lęk i dreszcze na całym ciele — spowodowane są u takich osób na samą myśl o wizycie u stomatologa… nie mówiąc już o dźwiękach samego wiertła! Dziś zastanowimy się, dlaczego tak naprawdę boimy się wizyt w gabinecie stomatologicznym i co możemy zrobić, aby przełamać ten strach raz na zawsze!

Wizyta u stomatologa to bolesne doświadczenie


Pierwszym czynnikiem, który sprawia, że unikamy wizyty u stomatologa, jest wspomniany we wstępie ból. Niezależnie czy potrzebne jest nam zwykłe leczenie próchnicy, czy też poważniejszy zabieg z zakresu chirurgii — boimy się tego, że odczujemy ból, co wydaje się normalnym nawykiem. Przecież to naturalne — nie chcemy, żeby nas coś bolało…<

 

Jak się jednak okazuje, rozwój pracy stomatologa sprawił, że każdy zabieg może być dla pacjenta przyjemnym przeżyciem, a wszystko dzięki znieczuleniu miejscowemu! Przed każdym zabiegiem możemy poprosić o znieczulenie, co sprawi, że nie będziemy odczuwać żadnych bodźców — także bólu! Czego więc jeszcze się obawiamy?

 

Nieprzyjemne wspomnienia


Na pewno zdarzyło się wam usłyszeć nie raz o tym, że zabieg taki jak leczenie kanałowe jest „niezwykle bolesny” lub też „nieprzyjemny”. Nie można ślepo wierzyć w te opowieści! Każdy z nas jest inny, przez co każdy przeżywa wizytę na swój sposób. Stomatolog za każdym razem pragnie zrealizować plan leczenia w sposób skuteczny i co najważniejsze — komfortowy dla pacjenta. Kluczem do tej wygody jest komunikacja ze stomatologiem. Nie bójcie się ustalić sygnałów wraz ze swoim stomatologiem — dzięki temu będzie on wiedział, kiedy dyskomfort jest całkowicie nie do zniesienia! Zobaczycie wtedy że te opowieści waszych znajomych są tylko półprawdami i niedopowiedzeniami!

 

Wizyta adaptacyjna


Jak jednak można zapobiec powstawaniu lęku przed wizytą u stomatologa? Otóż współczesne gabinety stomatologiczne oferują niezwykle pomocne narzędzie, jakim jest wizyta adaptacyjna! Jest ona skierowana głównie do najmłodszych pacjentów, a jej celem jest zaznajomienie dziecka z gabinetem stomatologicznym, a zwłaszcza z osobą samego stomatologa i sprzętem, jakiego używa do pracy. Jeżeli dziecko na własnej skórze zobaczy, że stomatolog nie jest człowiekiem pragnącym zadać mu ból, to znacząco zmniejszycie ryzyko rozwoju jego lęku przed stomatologiem! Nie pozwólcie, żeby wasze dzieci także obawiały się stomatologów!

Zapraszamy serdecznie do gabinetu https://justynapol.pl/

 

 

2019-07-23