Ella Harper. Kobieta Wielbłąd

Okrutne cyrki dziwadeł służyły zaspokajaniu najniższych ludzkich instynktów. Chorobowe deformacje na pewno nadal szokują, ale nie są już na szczęście powodem do publicznego ich prezentowania zgromadzonej, ciekawskiej gawiedzi. Jedną z tragicznych postaci freakshow przełomu XIX i XX wieku była Ella Harper, okrzyknięta Kobietą Wielbłądem.

Ella Harper była Amerykanką, która przyszła na świat w Tennessee w 1873 roku. Na całym świecie dzięki brukowcom zasłynęła przede wszystkim jako Kobieta Wielbłąd i to będąc już w wieku lat kilkunastu. Jak inne, tragiczne postaci nikczemnego świata freakshow, również Ella cierpiała na bardzo rzadką, specyficzną chorobę. To genu recurvatum, będące deformacją stawów kolanowych. Schorzenie objawia się w taki sposób, że kolano chorej osoby zgina się na odwrót, niż ma to miejsce na ogół, czyli wygina do tyłu. Deformacja prowadzi do zaburzonego rozciągnięcia stawów piszczelowo-udowych.

 

Przez odmienny, odwrotnie zginający się staw, dziewczyna była zmuszona swobodnie poruszać się jedynie w pozycji na czworaka, tak jak robią to małe dzieci, zanim nauczą się chodzić na dwóch nogach. Na dodatek, jej nogi układały się w tej pozycji nieco inaczej niż u większości osób, inaczej też prezentowała się miednica Elli. Dlatego niecodzienna postawa kobiety spowodowała porównywanie jej do wielbłąda.

 

W 1886 młodziutka jeszcze Ella Harper rozpoczęła upokarzającą pracę w cyrku W. H. Harris’s Nickel Plate. Często na cyrkową scenę przed zebranym tłumem wchodziła w towarzystwie wielbłąda. Znudzona gawiedź, bez telewizji, radia i internetu była zachwycona i rozśmieszona takim porównaniem człowieka i zwierzęcia. Dziewczyna za sprawą swojej smutnej choroby przez długie lata była najciekawszym punktem programu w cyrku Nickel Plate. Trzeba przyznać, że dziewczyna otrzymywała za występy spore jak na tamte czasy wynagrodzenie w wysokości 200 dolarów tygodniowo.

 

Jeśli ktoś nie miał okazji jej zobaczyć na żywo, to mało wybredne informacje o Kobiecie Wielbłądzie chętnie i często przytaczały żądne sensacji brukowce, porównując ją nawet w artykułach do najwspanialszego wybryku natury od zarania świata. Co więcej, gazety zachęcały do wypowiedzi na ich łamach samą Ellę Harper.

 

 

W 1905 Ella Harper bezpowrotnie zniknęła z cyrkowej areny makabrycznego, upokarzającego teatrzyku W. H. Harris’s. Prawdopodobnie wyszła za mąż i ukryła się gdzieś przed światem. Lub taka jej dalsza historia życia była wtedy tylko prezentowana. Miejmy jednak nadzieję, że zarobione w cyrku pieniądze pozwoliły jej prowadzić spokojne życie już po ostatecznym opuszczeniu sceny freakshow.

 

 

2019-08-30