Dlaczego masa ciała niemowlęcia może się zmniejszyć?

Nie wszyscy przyszli rodzice słyszeli o zaskakującym zjawisku, jakim jest fizjologiczny spadek masy ciała noworodka. Może to wywołać niemałe przerażenie u młodych rodziców, kiedy po zważeniu dziecka dzień po porodzie, okazuje się, że maluch jest… lżejszy. Czym jest fizjologiczny spadek masy ciała i dlaczego pojawia się na początku życia dziecka?

Zagadnienie utraty masy ciała przez malucha jest całkiem proste. Przed narodzinami płód przebywa stale w płynie owodniowym, a procent wody w jego tkankach jest wyraźnie wyższy niż u dorosłego człowieka, a nawet zwielokrotniony niż u już narodzonego dziecka. Po spędzeniu jakiegoś czasu na powietrzu, nadmiar wody z organizmu zaczyna parować. Wyparowuje ze skóry i płuc niemowlęcia, więc jego całkowita masa ciała się zmniejsza. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na spadek masy ciała jest wysychanie pępowiny oraz fakt, że mały człowiek zaczyna z siebie wydalać mocz i smółkę.

Można się jeszcze nieraz spotkać z opiniami, że jeśli malutkie dziecko traci masę, to należy je dokarmiać, bo najwyraźniej karmienie piersią nie wystarcza. Jednak fizjologiczny spadek masy ciała jest najzupełniej normalnym i zdrowym zjawiskiem. Nie ma potrzeby podawania dziecku innego mleka niż mleko matki, póki nie zaleci tego lekarz.

 

Skąd jednak wiadomo, jak duża utrata masy ciała jest zdrowa? Granicą jest 10% masy urodzeniowej. Jeżeli waga dziecka spadnie poniżej 10%, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. To samo trzeba zrobić, jeżeli spadek masy ciała trwa zbyt długo. Normalnie powinien on trwać do 3 dnia życia malucha. Wtedy dziecko osiąga najniższą masę i powoli zaczyna na nowo przybierać na wadze. 8 dnia życia powinna zostać przekroczona masa urodzeniowa. Jeśli po tym czasie malec znów robi się lżejszy, jest to bardzo niepokojący znak.

 

Należy pamiętać, że wiele chorób i stanów patologicznych objawia się właśnie chudnięciem. Bardzo łatwo zignorować te symptomy wiedząc, że w pierwszych dniach życia dziecko powinno stawać się coraz lżejsze. Dlatego bardzo ważne jest, żeby monitorować, czy proces przebiega odpowiednio - czy nie trwa zbyt długo i czy utrata masy ciała nie jest niebezpiecznie duża. W razie jakiegokolwiek niepokoju, lepiej skonsultować się z lekarzem.

 

Następujący nieprawidłowo spadek masy ciała może oznaczać kilka rzeczy - mniej lub bardziej groźnych dla zdrowia maluszka. Pamiętajmy, że dla delikatnego organizmu noworodka nawet odwodnienie jest bardzo niebezpieczne, a jest ono, niestety, jedną z głównych przyczyn nienaturalnego chudnięcia. Są też poważniejsze zagrożenia: anemia, pasożyty, czy nawet białaczka. Fizjologicznego spadku masy nie należy się obawiać, ale na pewno należy go skrupulatnie kontrolować, żeby przypadkiem nie przeoczyć poważnego problemu.

 

 

2019-08-15