Fundacja Alivia: Chwila życia słono kosztuje chorych na nowotwory

Alivia alarmuje, że chorzy na raka w Polsce ponoszą tak wysokie koszty leczenia choroby, że możliwość ich samodzielnego finansowania staje się nierealna. Wskazuje na to opublikowany w ubiegłym roku raport Choroba nowotworowa – doświadczenia pacjentów.

Alivia - Fundacja Onkologiczna Osób Młodych od kilku lat wspiera w Polsce młodych, chorych na raka ludzi. Podopieczni Fundacji są aktywizowani w trudnym procesie terapii onkologicznej. Alivia pomaga gromadzić środki na nierefundowane leki, badania diagnostyczne, konsultacje medyczne oraz sprzęt ortopedyczny dla młodych. Według danych Fundacji, przekazała ona do tej pory swoim podopiecznym 1 200 000 zł.

Rak jest nazwą całej grupy chorób nowotworowych, które są złośliwymi nowotworami wywodzącymi się z tkanki nabłonkowej. W Unii Europejskiej wzrasta zachorowalność na raka, ale spada umieralność chorych.

W najbliższych latach znacznie zwiększy się liczba Polaków z wykrytym nowotworem złośliwym i liczba Polaków żyjących z rakiem. Czy choroba musi skazywać ich na wegetację? Czy koszt normalnego życia chorej osoby ma być wyborem pomiędzy zakupem drogich leków a pełnowartościowym posiłkiem? 

W kampanii społecznej Chwile życia Alivia – Fundacja Onkologiczna Osób Młodych, wycenia poszczególne momenty życia. Dzięki temu wprowadza do debaty publicznej przemilczany problem: każda chwila życia słono kosztuje chorujących na nowotwory!

W Polsce chorzy na raka często stoją przed wyborem: skorzystać z najnowocześniejszych, bardziej skutecznych, ale płatnych metod leczenia, czy zdać się na te refundowane, ale dające mniejsze szanse na pokonanie choroby. Zachęcamy do zapoznania się ze spotem reklamowym z ambasadorką kampanii, aktorką teatralną Katarzyną Warnke:


- Wiele innowacyjnych lub eksperymentalnych metod leczenia nie jest refundowanych przez NFZ, przez co wielu chorych nie tylko nie może z nich skorzystać, ale nawet o nich nie wie. Tutaj każda chwila jest cenna. – mówi Agata Polińska z Fundacji Alivia - Dlatego wspieramy, doradzamy i edukujemy pacjentów w zakresie sposobów walki z rakiem. Kwoty niezbędne na innowacyjne, ale bardziej skuteczne leczenie przekraczają możliwości finansowe praktycznie każdego z nas. Często potrzebne jest dodatkowe wsparcie finansowe i to naprawdę wielu ludzi. Jedną z jego form może być przekazanie 1% podatku. Wystarczy w PIT wpisać KRS Fundacji Alivia: 0000358654.

 

 

 

2015-04-13