Spacer po zdrowie

Według specjalistów medycznych spacery o umiarkowanej intensywności są tak samo zdrowe dla organizmu, jak bieganie. Im więcej spacerów, tym lepiej. Chodźmy po dobry stan i po zdrowie!

Spacery może wykonywać niemal każdy, nie tak trudno też czerpać z chodzenia po świeżym powietrzu znaczną przyjemność. Okazuje się przecież, że spacerowanie to najbezpieczniejszy oraz najmniej od nas wymagający sport. Chodzenie po świeżym powietrzu w ładny dzień może dać nam niezwykle dużo dobrego stanu. Czy jednak chodzenie jest skuteczną i właściwą dla zdrowia aktywnością fizyczną?

Okazuje się, że regularne chodzenie przyczynia się do zmniejszenia poziomu złego cholesterolu we krwi, skutecznie zapobiega cukrzycy, ryzyku występowania nadciśnienia oraz pojawiania się chorób wieńcowych. Dla odpowiedniego samopoczucia i sprawnego funkcjonowania organizmu najlepsze jest regularne wykonywanie dziesięciu tysięcy kroków dziennie. Takie są w każdym razie rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

 

Regularne spacery świetnie dotleniają nasz mózg. Natleniony układ nerwowy zaczyna sprawniej funkcjonować. Nasze narządy wewnętrzne po odbytej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu też pracują o wiele lepiej, niż ma to miejsce podczas przesiadywania w zamkniętych pomieszczeniach.

 

Regularny wysiłek fizyczny powoduje, że serce staje się bardziej wydolne, przez co nie musi już tak szybko pompować krwi. Następuje upragniona stabilizacja ciśnienia krwi. Poprawia się też jakość krwi w organizmie. Dzięki regularnym spacerom czerwone krwinki (erytrocyty) liczniej pojawiają się w składzie krwi, a wówczas efektywniej dotlenia się serce oraz mięśnie oddechowe.

 

Spacery wzmacniają kości, gdyż poprawia się wchłanianie wapnia przez nasz organizm. Spacery powodują, że stajemy się bardziej odporni na wirusy i choroby, jesteśmy także silniejsi i zdrowsi.

Ze zbawiennego wpływu chodzenia korzysta cały organizm. Regularne spacerowanie wykorzystuje mięśnie, które wzmacniają się podczas chodzenia. Spacer pozwala utrzymać odpowiednią wagę naszego ciała.

Spacer jest praktycznym ćwiczeniem fitness. Ilość spalanych podczas chodzenia kalorii jest niższa, niż podczas biegania - ale i tak jest odpowiednia dla kogoś, kto chce zgubić zbędne kilogramy.

Jak najlepiej chodzić? Warto spacerować dynamicznie. Tempo naszego spaceru po dobry stan powinno utrudniać prowadzenie rozmowy, bo zabrakło by nam tlenu, niezbędnego do wypowiadania słów. Jednak nie warto przesadzać, szczególnie kiedy jesteś perypatetykiem.

Chodzenie ma same zalety. Skorzystaj z nich jak najszybciej!
 

 

 

 

2014-12-07