Twoja fryzura to ważna sprawa!

Nie, nie będziemy w tym tekście radzić jak dbać o włosy. Jeśli jednak fryzura zaprząta Twoją uwagę i pielęgnujesz swoje włosy, to ten artykuł jest dla Ciebie! Bo przypominamy i informujemy, że dobre włosy to ważna rzecz dla dobrego stanu!

Skąd się wzięło właściwie owłosienie naszego ciała, ze szczególną obfitością i dorodnością włosów wyrastających na głowie? Wśród zwierząt owłosienie pełni ważną rolę termoregulacyjną oraz role ochronną. Włosy, otaczane od wieków przez ludzi czcią, są więc dowodem na istniejący przed laty nasz związek z królestwem zwierząt i jego twardymi prawami.

 

W tradycję ludzkich cywilizacji wpisane było zawsze dbanie i określone, często czasochłonne traktowanie włosów na głowie. Dla starożytnych Azteków fryzury służyły dla wskazywania, kto pełni jaką funkcję i gdzie jest na drabinie hierarchii społecznej.

 

Brak włosów również był określoną manifestacją kulturową. Kapłani azteccy, egipscy golili swoje głowy i nadal tak czynią tybetańscy buddyjscy mnisi. Już w wielu zapomnianych kulturach moment ścięcia włosów uznawany był za rite de pasage, często traktowany jako mistyczne odejście od przyziemnych spraw rzeczywistego świata i poświęcenie się tajemniczym kwestiom duchowym.

 

Starożytna Księga Przemian I Ching, będąca kwintesencją chińskiej kosmologii, medycyny i filozofii, przedstawia z kolei fryzury jako miejsca, w których skupia się życiodajna energia ognia. Dbanie o stan włosów wpływało więc na siłę temperamentu i wolę przetrwania człowieka.

 

Przed wiekami w Japonii włosy też ściśle i nieodwołalnie wiązały się z płodnością i siłami witalnymi. Powszechnie sądzono w Japonii, że długie, zadbane włosy są miejscem zebranej energii seksualnej.

 

Czy w naszej współczesnej kulturze włosy straciły na znaczeniu? Chyba nie... Zdrowe i zadbane włosy nadal są atrybutem piękna kobiety, jej atrakcyjności - a nawet atrakcyjności mężczyzny! Jeśli dbasz codziennie o swoje włosy, to doskonale wiesz, że jest to nie lada wyzwanie. Każda pora roku wymaga odrębnego podejścia do włosów na głowie, a pielęgnując pieczołowicie fryzurę musimy przecież uwzględniać nawet temperaturę powietrza i jego wilgotność.

 

Jeśli Twoje włosy są zmęczone i nie widzisz ich przyrostu, a marzą ci się zdrowe i długie ma powodu do zmartwień! Można w domowych warunkach i bez zbytnich kosztów przyspieszyć porost swoich włosów. Pięć najlepszych, sprawdzonych sposobów przyspieszających porost włosów znajdziesz w artykule Włosy rosną jak szalone! Jak to możliwe? Na portalu O Czym Szepczą Kobiety.

 

Ostrzegamy i przypominamy też, że jeśli Twoje włosy mają być w dobrym stanie i zdrowo rosnąć na głowie jak szalone, to stanowczo unikaj tych kosmetyków, w których składzie znajdziesz silikony. To prawda, że silikon w składzie szamponu czy odżywki spowoduje, że włosy stają się nabłyszczone i wydają się być wizualnie grubsze. Tak naprawdę, stają się jednak bardzo obciążone silikonem, który w dłuższym czasie może je zniszczyć. Ponadto, to właśnie silikon wpływa na blokowanie pracy gruczołów włosowych. Silikony rozpoznamy w składzie kosmetyków znajdując w nich składniki zawierające nazwy z przyrostkami: -methicone, -siloxane, -silicone, -silanol.

I na koniec, ciekawostka! Czy wiesz, że najwięcej włosów na głowie ma naturalna blondynka? Na ludzkiej głowie pomieści się od 100 000 do 150 000 włosów. Na 1 cm² głowy może wyrosnąć między 150, a 500 włosów ciemnych lub od 180 do nawet 750 włosów jasnych. Jasnych włosów jest dlatego więcej, bo są one zdecydowanie cieńsze od ciemnych.

 

 

2018-06-08