Florentijn Hofman: Hipopotam w Tamizie

Holenderski artysta Florentijn Hofman tworzy nietypową, radosną sztukę, która wprowadza ludzi w dobry stan. Do historii sztuki przejdą jego gigantyczne, utrzymujące się na wodzie zabawki w kształcie zwierząt.

Arteterapia jest metodą leczenia poprzez sztukę. Słowo definiujące zjawisko, czyli arteterapia jest składowym dwóch zwrotów, które uzmysławiają nam, że jest to działanie bazujące na sztuce i terapii.

Po raz pierwszy określenie arteterapii zastosował w Wielkiej Brytanii artysta Adrian Hill. Mniej więcej w tym samym czasie psychoanalityczka Margaret Naumburg zdefiniowała poprzez arteterapię swojej działania terapeutyczne z pacjentami w USA.

 Czy Florentijn Hofman stosuje arteterapię? We wrześniu ubiegłego roku masywna i radosna rzeźba stworzonego przez niego hipopotama udekorowała Tamizę w Londynie. Hipopotam miał bardzo ważne zadanie. Pozwolić ludziom odpocząć od codzienności.

Tamiza była świadkiem różnych fascynujących zdarzeń, zjawisk i gościła już najróżniejsze stworzenia. Gigantyczny hipopotam o imieniu HippopoThames godnie kontynuuje historię doświadczeń londyńskiej rzeki.

 


Florentijn Hofman zapewnia, że inspiracją do tego potężnego, terapeutycznego żartu były najprawdziwsze wydarzenia. Gigantyczne istoty żyły w Tamizie w prehistorycznych czasach, kiedy to klimat w Wielkiej Brytanii był o wiele cieplejszy.

Sztuka już dawno wyszła z hermetycznych galerii na ulice miast, unosi się w powietrzu, a za sprawą twórców takich, jak Florentijn Hofman pływa po rzekach, wnosząc radość w nasze życie.
 

 

 

2015-02-26