Jak poprawić swoje IQ?

Jeśli kiedykolwiek mieliście wrażenie, że reszta świata jest od was bystrzejsza, mądrzejsza albo w jakimś temacie bardziej kompetentna, jest kilka sposobów, by to zmienić. Oto 5 pomysłów na to, jak być jeszcze bardziej inteligentnym.

Mówi się, że ciekawość jest pierwszym krokiem do piekła. Nie wtedy jednak, gdy próbujecie poszerzyć granice poznania. Świadome rozwijanie ciekawości świata i chęć zdobywania wiedzy jest jednym z najważniejszych zadań na drodze do poprawy IQ.


Nie mniej ważne jest ćwiczenie pamięci, które czyni naukę bardziej efektywną. Niezależnie od wybranych metod, zawsze warto zwracać uwagę na szczegóły. To prosty sposób, by zapamiętać coś lepiej.


Pomocne okaże się na pewno czytanie. Czytać należy jak najwięcej, sięgając nie tylko po książki i czasopisma, ale i artykuły zarówno w prasie, jak i w Internecie. Liczy się bowiem każda informacja, którą w ten sposób przyswoimy. Jeśli natomiast coś was szczególnie zainteresuje, warto poznać temat gruntownie.


Postawić należy na wszechstronny rozwój. Co to oznacza? Każdy powinien samodzielnie znaleźć dziedzinę, którą chciałby zgłębić. Przykładowo, może być to nauka obcego języka lub gry na instrumencie. Ważne, by skupić się na nowym hobby z oddaniem i nie poddawać się, gdy pojawią się pierwsze trudności i zniechęcenie.


Pamiętać zawsze należy, że robimy to w konkretnym celu. Rozwijanie nowych umiejętności to nic innego, jak tworzenie w mózgu nowych połączeń neuronowych, to praca nad podniesieniem poziomu IQ. Należy jednak pamiętać, iż lepiej być fachowcem w jednej czy drugiej dziedzinie niż ignorantem, próbującym stwarzać pozory, że zna się na wszystkim.


Na koniec pora zrewolucjonizować sam proces uczenia. Jeśli czegoś nie wiecie, warto to zmienić, poszukać odpowiedzi lub po prostu pytać innych. Dużą korzyścią będzie również otaczanie się mądrymi, błyskotliwymi ludźmi, będącymi specjalistami w swojej dziedzinie. Kontakt z nimi, choćby w rozmowie, pozwoli nam odkryć nowe obszary i wznieść nasz intelekt na wyższy poziom. (bp)
 

 

 

2015-02-20