Porody w wodzie coraz popularniejsze

Współczesny poród nie musi być bolesnym przeżyciem dla kobiety. Według zwolenników porodu w wodzie, to jedna z form porodu, która umożliwia dziecku przyjście na świat w sposób minimalizujący ból matki.

Znieczulenie podczas ciąży oraz cesarskie cięcie ewidentnie mają za zadanie ułatwiać kobiecie na doświadczenie niezwykłego przeżycia, jakim jest poród. Trzeba jednak pamiętać, że nie są to elementy naturalnego przyjścia dziecka na świat. Stosowanie medycznych metod powinno mieć miejsce tylko w uzasadnionych przypadkach i w wyspecjalizowanych, przeznaczonych do tego placówkach służby zdrowia.

Jak się okazuje, o wiele bardziej naturalnym, a również niwelującym ból kobiety bywa poród w wodzie, zwany porodem w immersji wodnej. Najważniejsza dla pozytywnego efektu porodu jest stałą i przyjazna organizmowi kobiety i dziecka temperatura wody w wannie porodowej.

Utrzymanie wody w wannie w temperaturze pomiędzy 36, a 37°C ułatwia łagodzić ból i rozluźniać mięśnie krocza, które dzięki temu dużo łatwiej się rozciągają. Podczas porodu w wodzie wychodząca główka dziecka nie napotyka oporu i dużo szybciej przedostaje się na świat.

Zwolennicy zwracają uwagę na fakt, ze idealna cisza panująca w środowisku wodnym pozwala dziecka na spokojne przyjście na świat. Noworodek po porodzie w wodzie na ogół nie płacze i jest spokojny, posiada miarowy oddech.

Na malutką, delikatną głowę noworodka przedostającego się z kanału rodnego oddziałuje w trakcie tradycyjnego porodu niekorzystny czynnik dekompresji. Tymczasem podczas porodu w wodzie niekorzystny wpływ dekompresji jest minimalizowany.

Porody w wodzie praktykowano już w starożytności. Pionierem i gorącym zwolennikiem porodów w immersji wodnej był Rosjanin, położnik Igor Charkowski, który praktykował przyjmowanie porodów w wodzie od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku.

W Polsce poród w immersji wodnej stosuje się od dwudziestu lat. Pierwsze takie porody przyjmowano w Klinice Perinatologii Instytutu Ginekologii i Położnictwa Akademii Medycznej w Łodzi oraz na Katedrze i Oddziale Klinicznym Położnictwa i Ginekologii w Tychach Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach.
 
W sytuacji gdy nie zachodzą żadne komplikacje zdrowotne u kobiety - a ciąża przebiega prawidłowo – to zdaniem specjalistów medycznych należy uszanować jej potrzebę porodu w wodzie. Nie opublikowano do tej pory żadnych wiarygodnych badań, które mogłyby wskazać, że poród w wodzie negatywnie wpływa na zdrowie matki i noworodka w krótszym lub dalszym czasie.

Specjaliści medyczni nie mają jednak wspólnej opinii co do tego, czy rzeczywiście poród w wodzie jest mniej bolesny od tradycyjnego porodu fizjologicznego.
 

 

 

2015-11-08