Aktywność fizyczna w nadciśnieniu tętniczym płucnym

Żyjemy w dynamicznych czasach, gdzie komunikacja na wszelkich możliwych polach odgrywa istotną, jeśli nie najważniejszą rolę. Dotyczy to zarówno przemieszczania się ludzi, informacji, produktów oraz usług. Czy jednym z celów terapii większości chorób nie powinno być minimalizowanie skutków społecznych wywołanych brakiem uczestnictwa w dynamice współczesnych czasów?

Komunikacja to ruch. Przemieszczamy się wykorzystując do tego nasze kończyny oraz pojazdy mechaniczne. Szybkość życia czasami nie pozwala zatrzymać się i dostrzec, że nagle nie mamy siły na żaden ruch. Ogarnia nas zmęczenie, które może być symptomem choroby.

Współczesna medycyna radzi sobie coraz lepiej z tak poważnymi schorzeniami, jak nadciśnienie płucne. Z pomocą przychodzi chorym w procesie terapii małe, technologiczne narzędzie - przenośna pompa dozująca. Osobista pompa dozuje lekarstwa choremu na nadciśnienie tętnicze płucne.

Właśnie o aktywności fizycznej, nadciśnieniu płucnym oraz o pompie dozującej jest kolejny film zamieszczony na naszym kanale filmowym na YouTube.pl:


 

Pompa jest zaprogramowana do podskórnego podawania określonych dawek leków we wskazanych przez lekarza momentach. Jak się okazuje, pompa może być pomocna w leczeniu nadciśnienia tętniczego płucnego nawet w przypadku późnego wykrycia tej bardzo słabo znanej społeczeństwu choroby.

Historia opowiedziana na filmie przez Gosię dramatycznie uzmysławia nam, jak w przypadku rzadko występujących schorzeń nie do końca skuteczne bywają obecnie stosowane metody wczesnego rozpoznawania chorób.

 

Szokować może też fakt, że aktywność fizyczna może być ważna dla kogoś w czasach, w których minimalizuje się ją bardzo niebezpiecznie. Obecnie aktywność ruchowa powiązana z wykonywaną przez nas pracą zawodową i obowiązkami dnia codziennego w niczym nie przypomina aktywności fizycznej naszych przodków.

Prawidłowy dla zdrowia i kondycji organizmu przebieg procesów fizjologicznych oraz metabolicznych związany jest z zapotrzebowaniem organizmu człowieka na optymalną dla niego ilość ruchu. To właśnie aktywność fizyczna.

 

 

2014-11-01