Choroba Alzheimera – jak można zatrzymać jej postęp?

Choroba Alzheimera diagnozowana jest coraz częściej. Dotyka ona przede wszystkim osób w podeszłym wieku. Szacuje się, że powyżej 80 lat choruje na nią nawet jedna na pięć osób. Dolegliwość ta jest nieuleczalna, lecz można spowolnić jej postęp. Jak to możliwe?

Czym dokładnie jest choroba Alzheimera? To schorzenie neurodegradacyjne, które polega na zaburzeniu pracy układu nerwowego człowieka, w tym w szczególności jego mózgu. Dolegliwość ta jest przede wszystkim problemem ludzi starszych, lecz aktualnie dotyka ona także młodszych pacjentów, nawet przed 60. rokiem życia. W jaki sposób rozpoznaje się chorobę Alzheimera? Jak przebiega je leczenie? Jak zatrzymać chorobę Alzheimera, aby wydłużyć przez to życie chorego?

Objawy choroby Alzheimera

Choroba Alzheimera może przez z wiele lat nie dawać żadnych objawów. Może mieć zmienny przebieg – każdy przypadek jest indywidualny. Pierwsze objawy choroby tego rodzaju to przede wszystkim coraz trudniejsze przypominanie sobie niedawnych zdarzeń. Dodatkowo, mogą pojawić się także inne objawy, na przykład:

  • drażliwość
  • wahania nastroju
  • trudności w wysławianiu się
  • agresja
  • splątanie

Jak leczy się chorobę Alzheimera?

Aktualnie możliwe jest jedynie leczenie objawowe. Nie ma jeszcze żadnego leku, który mógłby całkowicie zatrzymać jej postępowanie na zawsze, a także przywrócić pacjentowi pełną sprawność. Warto jednak wskazać, że właściwie dobrane leczenie farmakologiczne jest w stanie przedłużyć czas życia chorego. Stosuje się obecnie specjalne inhibitory acetylocholinoesterazy, a także wspomagająco mogą być to leki przeciwpsychotyczne.

Jak zatrzymać chorobę Alzheimera?

W zatrzymywaniu postępu choroby i w jej profilaktyce polecane są specjalne suplementy diety, które aktywują zdolności poznawcze, a także mogą poprawić stan pacjentów. Stosowane są jako wsparcie leczenia farmakologicznego. Warto również wskazać, że dla osób z chorobą Alzheimera bardzo ważne jest aktywowanie ich zdolności poznawczych, na przykład przez różnego rodzaju zabawy, gry, łamigłówki. Wykorzystuje się też terapię sztuką, muzykoterapię, zooterapię.

 

 

2020-04-16