Czy łuszczyca paznokci jest zaraźliwa?

Łuszczyca paznokci, podobnie jak inne rodzaje tej choroby, jest wyjątkowo nieprzyjemnym i uciążliwym schorzeniem. Wiąże się nie tylko z dolegliwościami fizycznymi, ale także z obciążeniem psychicznym, jakiego doświadczają chorzy. Wiele osób wciąż bowiem uważa, że łuszczycą paznokci można się zarazić. Czy ma to odzwierciedlenie w rzeczywistości? Podpowiadamy.

Łuszczyca paznokci — charakterystyka


Łuszczyca paznokci jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym. Oznacza to, że komórki układu odpornościowego zwracają się przeciwko innym komórkom organizmu. Można więc z pełnym przekonaniem powiedzieć, że nie jest to choroba zakaźna, a zarażenie się nią od innej osoby poprzez dotyk jest niemożliwe.


Choroba ta pojawia się z równą częstotliwością zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Zmiany na paznokciach pojawiają się u pięćdziesięciu procent osób, które cierpią na standardową postać łuszczycy i aż u osiemdziesięciu procent osób, które zmagają się z łuszczycą stawową.


Przyczyny występowania łuszczycy paznokci są bardzo różne. Może to być przewlekła choroba, taka jak cukrzyca, ale także silny i długotrwały stres oraz przeciągające się infekcje, w tym odra czy różyczka.


Łuszczyca paznokci — objawy


Łuszczyca paznokci jest chorobą, która objawia się bardzo różnie w zależności od umiejscowienia zmian chorobowych. Zazwyczaj choroba dotyka jednocześnie paznokci u rąk i nóg. Objawów może być kilka i mogą one występować jednocześnie nawet na jednej płytce paznokcia. Czego możemy się spodziewać?


Częste objawy to bielactwo płytki paznokcia, podłużne bruzdowienie, kruchość i szorstkość paznokci, pogrubienie i zmatowienie ich płytki, a także tak zwany „objaw naparstka”, czyli zagłębienia w płytce paznokci u rąk. Ten ostatni objaw może pojawiać się nawet u siedemdziesięciu procent wszystkich chorych.


W przypadkach, w których choroba dotyczy łożyska paznokci, możemy spodziewać się rogowacenia podpaznokciowego, a nawet oddzielania się płytki paznokcia od palca. Charakterystycznym objawem może okazać się także łuszczenie się wałów paznokciowych.


Łuszczyca paznokci — leczenie


Leczenie łuszczycy paznokci możemy rozpocząć dopiero po postawieniu prawidłowej diagnozy. Oprócz oceny klinicznej stosuje się zwykle także badanie histopatologiczne. W momencie, kiedy mamy już diagnozę możemy rozpocząć terapię.


Niestety, nie ma jeszcze możliwości na wyjątkowo skuteczne, a jednocześnie bezinwazyjne leczenie tej choroby. Terapia jest zwykle złożona i wymaga indywidualnego podejścia ze strony lekarza dermatologa.


Warto zaznaczyć, że łuszczyca nie jest chorobą zakaźną. Nie można więc zarazić się nią od chorego w żaden sposób — ani poprzez podanie ręki, ani — tym bardziej — poprzez przebywanie razem z jednym pomieszczeniu.


Przekonanie o tym, że łuszczycą można się zarazić, jest niepotwierdzone naukowo i bardzo krzywdzące dla osób, które zmagają się z tą chorobą. Stereotypy na temat łuszczycy paznokci, widocznej gołym okiem, mogą prowadzić do przewlekłego stresu u chorych, a co za tym idzie — nasilać ich objawy.


Więcej informacji znajdziesz na https://www.centrumluszczycy.pl/Luszczyca-paznokci-zdjecia-leczenie-objawy-i-dieta-blog-pol-1603109794.html

 

 

2020-11-23