Drewniany koń na biegunach

Drewniany koń na biegunach to niezwykła zabawka, która dzisiaj przeżywa swój renesans. Dlaczego bujaki okazują się popularną alternatywą dla nowoczesnych, często multimedialnych przedmiotów, którymi otacza się współczesne dzieci?

Bujany konik to drewniana zabawka sporządzona na wzór konia, którego kopyta przymocowano do dwóch profili nazywanych biegunami, opartych o podłoże, ale wygiętych w łuk. Pierwowzorem drewnianych koni na biegunach były kołyski oraz inne, proste zabawki na kółkach, które dzieci mogły ciągnąć za sobą lub na nich siedzieć.

 

Bujany konik w znanej nam wszystkim formie pojawił się na pewno w XVII wieku. Jednak według historyków i literaturoznawców bez problemu znajdziemy wcześniejsze przykłady bujaków. Z dzieł poety Horacego, właściwie Kwintusa Horacjusza Flakkusa możemy się dowiedzieć, że pojawiały się one już w państwach-miastach starożytnej Grecji. Niestety, Horacjusz i inni pisarze tamtych czasów nie ujawniają nam przeznaczenia drewnianych koni na biegunach. Jednak najbardziej prawdopodobna wydaje się ich zabawowa funkcja.

 

Maluchy zasiadające i podskakujące radośnie na drewnianych konikach z biegunami utrwalone zostały przed wiekami na wielu obrazach, a kiedy Louis Jacques Daguerre w 1839 wynalazł fotografię, to pełne wdzięku drewniane zabawki na biegunach często pojawiają się na zdjęciach z dziećmi w XIX oraz w XX wieku.  

 

Pod koniec XIX wieku ogromna popularność zabawek na biegunach spowodowała, że w nowo powstających fabrykach podjęto ich produkcję seryjną. Od tamtej pory wiele firm zabawkarskich rozwija i udoskonala swoje drewniane konie na biegunach, bo popyt na nie przetrwał, pomimo zmieniających się na przestrzeni wieków metod wychowawczych.

 

Skąd wzięła się popularność drewnianych bujaków? To przedmioty idealne zarówno dla małych dziewczynek oraz małych chłopców. Konie na biegunach doskonale sprawdzają się jako prezenty-niespodzianki na takie okazje, jak chrzciny, czy urodziny.

Ciekawy zbiór bardzo dobrej jakości zabawek na biegunach znajdziesz w sklepie internetowym Budka Krasnoludka, To miejsce pełne ciekawych, markowych, drewnianych zabawek producentów takich, jak Janod, Melissa&Doug, Bigjigs, Crocodile Creek, Mudpuppy oraz Djeco. Budka Krasnoludka powstała, żeby zaspokoić oczekiwania wymagających rodziców, którzy cenią w procesie wychowawczym dzieci udział klasycznych zabawek stworzonych z wysokiej jakości, ekologicznych materiałów.

Konie na biegunach znajdujące się w ofercie Budki Krasnoludka wyprodukowano z ogromną dbałością o każdy szczegół. Zabawki wyposażono w bardzo bezpieczne i wygodne wygodne, profilowane siodła i poręczne wodze.

Dla najmłodszych, a więc najdelikatniejszych miłośników jazdy galopem stworzono zabawki z miłego pluszu. Modele są interaktywne, więc po naciśnięciu wygrają melodię, która rozbawia dzieci. Klasyczne zabawki na biegunach powstały z drewna osadzonego na metalowej konstrukcji. Wyróżnia je trwałość, ale też, miła dla oka kolorystyka.

 

 

2018-09-17