Jak polubić bieganie i czerpać z niego satysfakcję?

Chciałabyś zacząć biegać, ale nie jesteś w stanie się do tego zabrać? Masz poczucie, że robisz to wbrew sobie? Nie chcesz być masochistką? Spokojnie! Bieganie nie jest takie straszne, jak je malują. Jeśli zadbasz o pewne szczegóły tego sportu, może zacząć sprawiać ci naprawdę wiele frajdy i przynieść wiele korzyści!

Dobra motywacja i cel


Zanim zabierzesz się do ciężkiej pracy, jaką jest bieganie, zastanów się, czemu chcesz to robić? Czy zależy ci na zdrowiu? A może na pięknej sylwetce na wakacje? Chcesz się pozbyć cellulitu? Albo chcesz przebiec maraton i pokazać sobie, że cię na to stać? A może chodzi o to, że jest to modny, fajnie wyglądający sport? Jeśli będziesz wiedziała do czego dążysz, będzie ci łatwiej do tego dążyć - to dość oczywiste, ale warto zdać sobie z tego sprawę. Jeśli jednak chodzi ci o modę, zastanów się czy nie ma innego sportu, który naprawdę będzie sprawiał ci przyjemność i w który będziesz chciała się angażowa
.

Znajdź odpowiednią porę


W bieganiu, jak w każdym sporcie, ważna jest rutyna. Warto znaleźć więc w planie swojego dnia czas przeznaczony właśnie na to. Powinien nie tylko być to przede wszystkim czas, w którym masz siłę i ochotę na ćwiczenia. Zastanów się, o jakiej porze dnia masz najwięcej energii. Niektórzy potrzebują aktywności z samego rana, inni odnajdą się lepiej w nocnych maratonach. Pamiętaj, że nie polubisz sportu, jeśli będziesz się katować. Dlatego postaraj się znaleźć porę, która będzie dla ciebie naprawdę przyjemna.
 


Fajne ubranie


Generalnie największą zaletą biegania jest to, że jest to sport niewymagający specjalistycznych, drogich ciuchów. Nie oszukujmy się jednak, że fajne ubrania nie sprawią, że będziemy miały ochotę wyjść w nich z domu - każda z nas lubi wskoczyć w nowy ciuch. Poza tym, wiele z nas odczuwa dyskomfort związany z wyglądem podczas treningów. Nie da się zapobiec zniszczonej fryzurze i spoconej, czerwonej twarzy. Ale zawsze lepiej mieć przy tym fajne ciuchy :)
 


Dobrana muzyka


Słuchając muzyki możesz dostać pozytywnego zastrzyku energii. Spróbuj skorzystać z gotowych playlist, przygotowanych pod kątem treningów. Jest to dobre rozwiązanie, gdyż utwory na takich playlistach są zazwyczaj bardzo żwawe, energetyczne i rytmiczne. Jeśli jednak nie lubisz tego typu muzyki, spróbuj biegać ze swoim ulubionym zespołem. Niektórzy w trakcie biegania słuchają audiobooków. Spróbuj znaleźć swój własny sposób. Być może, najprzyjemniejsze okaże się dla ciebie bieganie w ciszy.
 


Odpowiednie buty


Dobre buty to podstawa biegania. Jeśli są źle dobrane mogą skutecznie obrzydzić ci bieganie, a nawet ułatwić kontuzję. Pamiętaj, że nie musisz kupować najmodniejszych i najdroższych butów - ważne żeby było ci w nich wygodnie i żebyś dobrze się w nich czuła. Choć oczywiście w drogich i modnych butach również możesz czuć się bardzo komfortowo :)

 

 

2018-07-20