Endorfiny. Hormony szczęścia, radości i dobrego stanu

Naturalny, bezpieczny narkotyk powstający w mózgu da nam mnóstwo radości! Endorfina działa na ludzki organizm podobnie do morfiny, uśmierzając wszelkie objawy bólu i wywołując radosny, błogi spokój. Jak samemu sprowokować zwiększoną produkcję endorfin w mózgu?

Endorfiny to brama do naszego dobrego samopoczucia, więc nieprzypadkowo ochrzczono je mianem hormonów szczęścia. Substancje te są odpowiedzialne za nasze doskonałe samopoczucie i zadowolenie z siebie, swoich poczynań i z otaczającego nas świata.

 

W zasadzie to właśnie endorfiny są sprawcami tych wszystkich stanów euforycznych kojarzonych ze szczęściem i radością. Ponadto, niwelują ból i odczuwanie wszelkich dolegliwości. Nazwa endorfin wywodzi się z określenia endogenous morphine, co oznacza morfinę wytwarzaną przez organizm.

 

Substancje te wspierają receptory opioidowe μ, a to ich pobudzenie przez organizm skutkuje szczęściem, radością i innymi stanami euforycznymi. Receptory opioidowe μ, są również stymulowane opioidami egzogennymi, które są odpowiedzialne za zniwelowanie bólu, poczucie przyjemności oraz błogiego dobrego stanu.

 

Niestety, płynące z endorfinami radosne ukojenie i pobudzenie ma swoją cenę. Ten stan podoba nam się tak bardzo, że próbujemy później stymulować organizm różnymi zachowaniami oraz substancjami psychoaktywnymi. Wszystko w poszukiwaniu upragnionego szczęścia. Stąd biorą się takie zjawiska, jak uzależnienie psychiczne oraz fizyczne.

 

Naukowcy coraz częściej dopatrują się roli endorfin w euforii biegacza, czyli niezwykłego stanu uskrzydlenia. Są to charakterystyczne objawy, jakie mogą nastąpić po długotrwałym wysiłku fizycznym. Przede wszystkim, stan ten jest diagnozowany u biegaczy długodystansowych, ale też u sportowców uprawiających pływanie, narciarstwo biegowe oraz jazdę na rowerze. Uważa się, że jeśli organizm zawodnika nie znajdzie się pod wpływem endorfin, to nie zwycięży.

 

Co stymuluje wydzielanie do organizmu endorfin? Ostatnie doniesienia naukowców sprowadzają odpowiedź na to pytanie do faktu, że znaczenie mają nasze cechy osobnicze. Po prostu, to co uszczęśliwia niektórych nie musi być przyczyną wydzielania się endorfin. W niektórych przypadkach nawet lenistwo, kojarzone z błogostanem może być stymulantem dobrego samopoczucia i euforii.

 

Jednak najczęściej specjaliści wskazują takie bodźce wywołujące wydzielanie się endorfin:

 

Śmiech i myślenie o śmiechu.

Orgazm.

Wysiłek fizyczny.

Niedotlenienie.

Czekolada.

Niektóre spośród pikantnych przypraw.

Opalanie.

Akupunktura.

Niektóre spośród substancji psychoaktywnych.

Taniec.

Banany.

 

Niestety, receptory opioidowe zwiększają wydzielanie endorfiny nie tylko na wskutek radosnych doznań. Ich produkcja może być aktywowana silnym wstrząsem psychicznym stresem i bólem. Tak organizm broni się przed skutkami traumatycznych, czy nieprzyjemnych doznań. Bo endorfiny to naturalne opioidy łagodzące ból i drętwienie. Endorfiny wspierają również pracę układu krążenia i ułatwiają wydzielanie innych hormonów przez organizm człowieka.

 

 

 

2015-06-03