Ice Music Festival 2015

Dlaczego zimą warto wybrać się do Norwegii? Żeby wziąć udział w jedynym w swoim rodzaju festiwalu. Już od kilku lat w kurorcie narciarskim Geilo odbywa się koncert wykonywany na lodowych instrumentach muzycznych, czyli Ice Music Festival.

Na przełomie stycznia i lutego do Geilo z całego świata ściąga cała ekipa pasjonatów. To muzycy i lodowi rzeźbiarze oraz wszyscy chcący uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu.


Niekwestionowanym liderem i prekursorem lodowej muzyki jest Terje Isungset. Muzyk norweski koncertujący w całej Europie, grający na lodowych instrumentach, które przechowuje w przemysłowej zamrażarce. O lodzie wie wszystko, może też o nim i wydawanych przez niego dźwiękach opowiadać bez końca.


Terje zaczynał jako perkusista grający jazz oraz tradycyjną muzykę skandynawską. Długo eksperymentował z różnymi własnoręcznie robionymi instrumentami. Pod koniec lat 90. zaczął rzeźbić instrumenty z lodu, czym zyskał rozpoznawalność i sławę. W 2006 r. zorganizował pierwszy na świecie festiwal muzyki lodowej, który od tamtej pory odbywa się co roku.


Jak przebiega festiwal? Na kilka godzin przed koncertem powstają niezwykłe instrumenty: harfa, trąbka, wiolonczela czy gitara. Co roku powstaje też inny instrument specjalny. Wszystkie mają nie tylko odwzorowywać kształty, ale i wydawać najprawdziwsze i najpiękniejsze dźwięki.


Najciekawsze, że dzieło tworzenia instrumentów jest jednym z punktów programu festiwalu, jego uczestnicy mogą więc podziwiać pracę lodowych rzemieślników. Instrumenty najpierw wycinane są piłą łańcuchową, potem szlifowane, nawiercane i sklejane wodą. To prawdziwe wyzwanie dla artystów, zmuszonych zmierzyć się z lodową bryłą.

 


To wyzwanie również dla muzyków. Na instrumentach trzeba przecież zagrać cały koncert w dość ekstremalnych warunkach: na mrozie, w scenerii śnieżnego pleneru, gdzie palce kostnieją od strun, a usta przywierają do trąbki. Zdarza się, że pod dotknięciem instrument rozsypuje się na kawałki…

Z powodu tych niezwykłych warunków nastrojowy, wieczorny koncert trwa nie dłużej niż 30 minut. Wystarczy jednak godzinka, by się ogrzać i zaczyna się kolejny występ… I tak przez całe trzy dni goście mają okazję zachwycić się skandynawską muzyką folkową, jazzem albo utworami klasycznymi.


Ice Music Festival 2015 odbędzie się w dniach 5-8 lutego. Zobacz stronę festiwalu.(bp)

 

 

2015-01-08