Jak dbać o skórę noworodka?

Małe dzieci mają zupełnie inną skórę niż dorośli, co widać w szczególności na przykładzie noworodków i niemowlaków. Ich skóra jest cienka i niezwykle delikatna, a przez to wyjątkowo narażona na podrażnienia. Z tego też względu wymaga szczególnej troski. Na co należy zwracać przy tej okazji uwagę?

Skóra malutkiego dziecka często bywa problematyczna, co wynika ze specyfiki jej budowy. Nie posiada jeszcze w pełni rozwiniętych gruczołów potowych, a ponadto skład jej płaszcza lipidowego nie jest taki sam jak u dorosłych. Dlatego też nie zapewnia tak dobrej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi jak skóra starszych dzieci czy dojrzałych osób, jest także w znacznie większym stopniu narażona na występowanie reakcji alergicznych.

W związku z tym niejednokrotnie pojawia się problem z suchością skóry, przy czym w wielu przypadkach odpowiedzialność za ten stan rzeczy ponosi podłoże chorobowe. Do najczęstszych schorzeń na tym tle zaliczają się: atopowe zapalenie skóry, wyprysk kontaktowy oraz wysypki.

Odpowiednie pieluchy i ubranka

W omawianym kontekście niezwykle istotną rolę odgrywa odpowiednia pielęgnacja noworodka. Na początek kilka słów o pieluszkach i ubrankach. W kwestii pieluch nierzadko pojawia się dylemat: tetrowe czy jednorazowe? To już indywidualna sprawa – oba te rozwiązania mają swoje plusy i minusy, lecz najważniejsza jest w tym momencie reakcja dziecięcej skóry na poszczególne produkty, więc trzeba obserwować czy na skórze nie pojawiają się zmiany.

 

Bez względu jednak, na co padnie wybór, przy okazji zmiany pieluszki zawsze należy noworodkowi umyć pupę, osuszyć ją i posmarować kremem zapobiegającym odparzeniom.

Ubranka dla malucha muszą być wygodne, przewiewne i luźne, zapewniające skórze swobodne oddychanie. W rachubę wchodzą jedynie rzeczy wykonane z naturalnych materiałów bez jakichkolwiek syntetycznych dodatków.

Jakie kosmetyki są najlepsze?

Kolejnym ważnym aspektem pielęgnacji skóry noworodka jest stosowanie przeznaczonych do niej kosmetyków. Obecnie rynek zapewnia duży wybór w tym zakresie. Preparaty takie jak np. Emolium sprawiają, że pielęgnacja noworodka daje na skórze efekty natłuszczające i nawilżające. Pomagają w odbudowie bariery lipidowej oraz łagodzą swędzenie i wszelakie podrażnienia.

 

Są bezpieczne dla dziecięcej skóry, ponieważ powstały przy współpracy z dermatologami. Są hipoalergiczne i nie zawierają barwników, które negatywnie wpływają na skórę.

Wskazane jest, by kosmetyki pochodziły z tej samej linii – to wzmocni ich kompleksowe działanie. Z myślą o maluchu rodzice powinni zaopatrzyć się w krem na odparzenia, szampon, płyn lub oliwkę do kąpieli, oliwkę do ciała, puder oraz w krem ochronny z wysokim filtrem.

O czym nie zapominać?

W przypadku noworodków i niemowlaków nie jest zalecane sięganie po preparaty pielęgnacyjne dedykowane dla dzieci starszych. Nie należy również przesadzać z kąpielami. To niezwykle ważny zabieg, jednakże jego częstotliwość nie powinna wynosić więcej niż 2 lub 3 razy w tygodniu.

 

To w zupełności wystarczy, by dokładnie oczyścić ciało, nie dopuszczając jednocześnie do przesuszenia skóry oraz naruszenia naturalnej ochrony w postaci płaszcza lipidowego.

 

(n:c)

 

 

2015-09-24