Zalety i wady spania na plecach

Sen to regeneracja ciała i ducha, więc najważniejsze, żeby przespać chociaż osiem godzin… Nieprawda, bo takie samo znaczenie dla zdrowia, jak długość snu, ma też jego jakość. Za komfort i dobroczynny wpływ snu odpowiedzialna jest pozycja w jakiej śpimy. Co dla dobrego stanu wiąże się ze spaniem w pozycji na plecach?

Prawdopodobnie ogromna część ludzkiej populacji śpi w nieodpowiedniej do tego pozycji. Cóż z tego, skoro jak się śpi, to się nie czuje ułożenia ciała, więc i tak jest nam wygodnie? Okazuje się, że pozycja, w której śpimy wpływa na stan zdrowia.

 

Sen ma potężne znaczenie dla zdrowia fizycznego i samopoczucia, i jest ważny, jak powietrze dla organizmu. Jeśli nie dbamy o odpowiednią jakość naszego snu, z którą wiąże się wiele elementów - również odpowiednie ułożenie ciała, możemy doprowadzić do nieodwracalnych zmian psychicznych i somatycznych.

 

Więc w jakiej pozycji powinniśmy spać? Naukowcy nie mają tutaj żadnych wątpliwości, że pozycją idealną dla stanu snu jest leżenie na plecach. Ciało leży sobie prosto i może się relaksować nie zagrożone skurczami. Kiedy śpimy sobie na plecach to mięśnie naszego kręgosłupa nie pracują, ale regenerują się, a kręgi trzymają odpowiednią odległość między sobą.

 

Kręgosłup nie ma okazji w ciągu dnia do odpoczynku. Jego kręgi i mięśnie pracują kiedy stoimy, chodzimy, czy siedzimy. Śpiąc na plecach nie tylko obudzimy się bez bólu pleców, ale przede wszystkim możemy uniknąć poważnych schorzeń kręgosłupa.

 

Leżąc w czasie snu na plecach dbamy też o naszą twarz. Skóra twarzy nie naciąga się, na nic nie naciska. Regenerująca się dzięki temu nocą skóra twarzy może długo przeciwdziałać oznakom starzenia się organizmu, takim jak zmarszczki.

 

Niestety, wadą spania na placach jest fakt, że sprzyja występowaniu chrapania oraz bezdechu sennego. Szczególnie niebezpieczne może okazać się spanie na plecach dla małych dzieci.

Podczas spania na plecach mięśnie dróg oddechowych rozluźniają się. Nie powinno to powodować żadnego problemu zdrowotnego. Jednak bardzo rzadko zdarza się, że zwiotczała tylna część gardzieli lub spadający rozluźniony język blokują przepływ powietrza.
 
Jeśli powietrze wydostaje się wtedy z płuc, to głośno wibruje charakterystycznym, chrapliwym dźwiękiem. Jeśli jednak nastąpi problem z nabraniem powietrza przez płuca, to nastąpi zatrzymanie oddechu, czyli bezdech senny.

Pamiętajmy jednak, ze chrapanie da się leczyć, a bezdech senny i wywołane przez niego konsekwencje zdrowotne są naprawdę niezwykle rzadkim zjawiskiem.

Oczywiste zalety związane ze spaniem na plecach nie wpływają na popularność tej pozycji. Prawdopodobnie mniej niż 10% ludzi śpi w takim ułożeniu ciała.

Niektórzy naukowcy twierdzą, że pozycja w jakiej śpimy określa naszą osobowość. Ułożenie leżącego ciała w pozycji prostej na plecach okrzyknęli pozycją na żołnierza. Nazwa pozycji nie tylko wskazuje na podobieństwo do stojącego na baczność żołnierza, ale uosabia powiązane z jego zawodem cechy charakteru.

Osoby śpiące na plecach podążają za silnymi autorytetami. Stawiają sobie wysokie wymagania, a i tak zawsze sądzą, że mogły coś zrobić jeszcze lepiej lepiej. Cenią spokój i porządek, ale mają wyraźne problemy w najprostszych relacjach z innymi ludźmi.
 

 

 

2015-09-23