Jak wyglądają prywatne badania na koronawirusa?

Koronawirus znacznie przeorganizował nasze życie. Niezależnie od tego gdzie mieszkamy, duża część naszych działań determinowana jest ochroną przed wirusem. Na szczęście obecnie w niemal  każdym polskim mieście możemy wykonać prywatny test na koronawirusa. Dowiedz się wszystkiego, co warto o nim wiedzieć.

Testy na koronawirusa - rodzaje

Przeprowadzanie testów na koronawirusa jest niezwykle ważne nie tylko dla zachowania wiarygodnych statystyk. Obecnie w naszym kraju wykonuje się dwa rodzaje takich testów. Pierwszy z nich to test genetyczny, który opiera się na próbkach pobranych z nosogardzieli. Jest to badanie najczęściej wykonywane u osób, które wykazuje objawy typowe dla choroby COVID-19 i w ich wypadku sprawdza się ono najlepiej.

Wykonane w przypadku osób niewykazujących objawów może być obarczone bardzo dużym błędem statystycznym. Drugi rodzaj badania wykonywanego obecnie w polskich laboratoriach to test serologiczny. Wykonywany jest na podstawie próbki krwi i wykazuje obecność przeciwciał na koronawirusa i ich ilościowe oznaczenie.

 


Prywatny test na koronawirusa - cena


Na terenie naszego kraju testy na koronawirusa wykonywane są przez kilkadziesiąt laboratoriów. Część z nich współpracuje z Narodowym Funduszem zdrowia, jednak w części z nich wykonamy jedynie prywatny test na koronawirusa. Takie testy mają bardzo wiele zalet. W niektórych laboratoriach nie trzeba nawet wysiadać z samochodu, żeby poddać się badaniu. Wyniki są dostępne już w dwadzieścia cztery godziny, a Ministerstwo Zdrowia rekomenduje Polakom poddawanie się taki badaniom, jeżeli tylko mają oni na to odpowiednie środki.

 

Wiele osób z pewnością zastanawia się jakie koszta należy przeznaczyć na tego typu badania. W istocie wiele zależy od różnego rodzaju czynników, między innymi tego, w jakim mieście znajduje się laboratorium. Ceny wahają się od stu kilkudziesięciu do nawet pięciuset złotych.
 


Jak wykonać prywatny test na koronawirusa?


Testy w przyszpitalnych laboratoriach wykonywane są wyłącznie osobom, które zostały zakwalifikowane do nich przez sanepid. Alternatywą dla wszystkich pozostałych jest prywatny test na koronawirusa. Chociaż ceny są stosunkowo wysokie, ciągle znajdują się nowi chętni. Wiele osób jednak zastanawia się jak wykonać takie badanie i czy procedura jest wyjątkowo trudna.

W prywatnych laboratoriach najczęściej wykonywane są badanie serologiczne, podczas których wykrywa się przeciwciała, a nie samego wirusa. Należy więc pamiętać, że wynik jest pewny tylko w momencie, kiedy zdążyły one już pojawić się we krwi. Wizytę w laboratorium należy zarezerwować - najczęściej za pomocą telefonu lub elektronicznego zgłoszenia. Zostanie nam wówczas wyznaczona konkretna godzina, a laboratorium uniknie tworzenia się - tak niebezpiecznych w obecnych czasach - kolejek.

Przed upływem doby od wykonania badania na naszej skrzynce mailowej powinny pojawić się wyniki. Warto zaznaczyć, że jeżeli będą one dodatnie, każde laboratorium ma bezwzględny obowiązek zawiadomić sanepid, my sami nie musimy więc martwić się tą procedurą.

 

 

2020-09-08