Od czego zależy nasze dobre samopoczucie

Zieleń i kwiaty doskonale wpływają na nasze samopoczucie, dlatego dobrze jest się nimi otaczać. Każdy z nas może hodować własne rośliny na swoim balkonie, ale dobrze wiedzieć, które z nich będą odpowiednie na nasz balkon, ze względu na jego nasłonecznienie w ciągu dnia. Od tego zależy jaką roślinnością będziemy cieszyć się w całej jej okazałości.

Od czego zależy nasze dobre samopoczucie? Na pewno każdy wymieni sporo czynników, od odpowiedniego odżywiania się aż do uprawiania sportu. A czy będziemy pamiętać o tym, że mocno na naszą kondycję, zarówno fizyczną, jak i psychiczną wpływa kontakt z naturą? Zieleń nie tylko koi nerwy, przynosi ulgę w stresie, ale też i pomaga łatwiej uporać się z bólem, co dowiedziono w badaniach naukowych.

Wypady w plener, do lasu czy parku nie zawsze dają nam upragniony spokój. W popularnych miejscach, jak parki czy miejskie laski, możemy spotkać czasem hałaśliwe grupy wycieczkowe i nie uzyskamy upragnionego spokoju. Lepiej zapewnić sobie zielony azyl pod ręką, na balkonie, tarasie czy nawet na parapecie.

Kwiaty mogą rosnąć w tych miejscach różnorodnych pojemnikach: w doniczkach lub skrzynkach wiszących albo przymocowanych do poręczy, a te większe w dużych donicach stojących.

Ładnie urządzony zielony kącik sprawi nam dużo satysfakcji, przyniesie odpoczynek i odprężenie, ukoi stresy. Dodatkowo będzie to źródłem naszej satysfakcji. Możemy uprawiać tam zioła, wykorzystywane w celach leczniczych i jako przyprawy. W doniczkach na balkonie czy parapecie przeważnie się udają i będą pod ręką zawsze, gdy zechcemy ich użyć.

Jakie kwiaty, na który balkon?


Balkony mają różne położenie i w zależności od tego inne sposoby oświetlenia. W zależności od tego musimy odpowiednio dobierać rośliny, by dostosowały się do warunków, jakie mają do dyspozycji. Na balkonach wystawionych na południe i zachód doskonale będą się czuły rośliny lubiące światło słoneczne, na tych od północy i zachodu cieniolubne.

Oprócz położenia balkonów trzeba też wziąć pod uwagę rodzaj doniczek czy korytek balkonowych, by nasze "uprawy " miały do dyspozycji tyle miejsca, ile potrzebują – ani nie za dużo, ani nie za mało.

Balkon południowy


Dla roślin światłolubnych to chyba najkorzystniejsze położenie balkonu. W godzinach południowych słońce świeci tam bardzo intensywnie. Od rana w tym miejscu panuje rozproszone światło wschodu. Jeszcze wieczorem efekty nagromadzenia słonecznych promieni wpływają na to, że przez cały dzień mamy tam korzystne dla roślin warunki.

Na takich balkonach sadzimy rośliny lubiące słońce Udają się tutaj często i chętnie uprawiane surfinie i pelargonie a także kwiaty kwitnące od czerwca do października – na przykład begonie białe i różowe.

Balkon od strony zachodniej


Na zachodnich balkonach możemy posadzić rośliny o wymaganiach podobnych do tych, jak na tych  oświetlonych od południa. Dobrze będą nam rosły byliny wieloletnie, pod warunkiem, że je dobrze przykryjemy. Możemy, więc uprawiać na takim balkonie najładniejsze wizualnie i kolorystycznie kwiaty. Jeśli odpowiednio je sobie dobierzemy, będziemy się nimi cieszyć przez większość roku, od marca aż do października. Trzeba je będzie tylko dokładnie i często podlewać.

Balkon od strony północnej


W tym miejscu najlepiej czują się rośliny cieniolubne a także wieloletnie, które nie są wrażliwe na mrozy. Słońca tam jest niewiele, zagląda tam tylko we wczesnych godzinach rannych lub późnym popołudniem. Temperatura w tym miejscu jest nieco zbyt niska dla kwiatów, ale za to w miarę wyrównana. Wolniejsze parowanie wody z doniczek nie sprzyja bujnemu wzrostowi roślin tak, jak na balkonach położonych korzystniej. Kwiaty nie są tak kolorowe, liście są mniej zielone.

Od strony północnej udają się dobrze niektóre zioła, a także popularne kwiaty, jak begonie i fuksje. Dobrze czują się w takich miejscach i wysokie hortensje, różowe i białe, ale też niewielkie, błękitne niezapominajki.

Balkon wschodni


Na tych balkonach możemy liczyć na oświetlenie promieniami słonecznymi tylko od rana do południa. Później oświetlenie jest tu słabe i rozproszone. Jednak panują tu warunki korzystne dla roślin przez cały rok. Jedynie zimą, w czasie mroźnych wiatrów musimy zadbać, by je odpowiednio zabezpieczyć przed zimnymi podmuchami.

Udają się w takim miejscu rośliny podobne, jak na balkonach północnych.

W czym sadzić rośliny?


Wybór pojemników, w których będziemy sadzić rośliny zależy od naszych upodobań estetycznych, ale też trzeba pamiętać o dostosowaniu ich do rozmiarów i właściwości roślin. W tych za ciasnych będzie dość mało miejsca na rozwinięcie się korzeni, z kolei w tych za dużych mogą ucierpieć części wystające nad ziemię, bo część podziemna rozrośnie się zbyt mocno.

Doniczki z wewnętrznym wkładem, dające roślinom odpowiednią ilość miejsca do prawidłowego wzrostu, zapewniają też ładny wygląd całości.

Należy też zabezpieczyć rośliny przed zalaniem, by uniknąć chorób grzybiczych lub zgnicia. Musimy zabezpieczyć, więc właściwe ujście wody z doniczki. Można włożyć w nie specjalne wkłady, nawet do donic ceramicznych. Pożyteczne są też takie ze zintegrowanym systemem nawadniania.

Ważny jest wygląd zewnętrzny balkonowych doniczek, musi on być dostosowany do całości wystroju balkonu czy tarasu. Można dobrać je w ten sposób, by pogodzić wygląd z funkcjonalnością.
 

  • Doniczki z tworzywa sztucznego nie zawsze wyglądają ciekawie, choć są lekkie i poręczne.
  • Drewniane pasują do każdego prawie otoczenia,  ich zaletą jest trwałość, są też przyjazne dla roślin.
  • Betonowe, ciężkie i odporne na uszkodzenia,  łatwo je dostosować do nowoczesnych aranżacji.
  • Te ceramiczne są ciężkie i dobrze zabezpieczają podziemną część roślin przed przegrzaniem i przemarzaniem zimą. Są ładne,  lecz drogie i Łatwo je uszkodzić.
  • Doniczki z technorattanu mogą pasować do nowoczesnych aranżacji, jak i tradycyjnych. Łatwo je myć, są estetyczne.
  • Metalowe (przeważnie ze stali ocynkowanej lub aluminium)  pasują do nowoczesnego wystroju, mogą też służyć, jako osłonki,  są lekkie.
     
Autor artykułu:
Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki wybór donic ogrodowych: ( http://ogrodolandia.pl/donice-ogrodowe ). W ofercie znaleźć można min. donice z technorattanu, plastiku i ceramiki.

 

 

2015-08-23