Hideaki Kawashima: Twarze

Europejczykowi trudno jest pojąć japońską kulturę. Izolowana, ale i kwitnąca przez wieki cywilizacja potrafi jednak zachwycić każdego. Hideaki Kawashima bez wątpienia prezentuje nam nowoczesną sztukę nasiąkniętą tajemniczym duchem Kraju Kwitnącej Wiśni.

Japonia nie leżała na przecięciu szlaków handlowych, nie posiadała też potężnych obszarów, bogatych w roślinność i surowce naturalne. Na uboczu świata powstał i trwa świat, który jest nieco inny, niż ten, który znamy na co dzień. Tysiąclecia kształtowania Japonii i jej kultury spowodowały, że trudno zrozumieć i uporządkować ten świat bez jego dogłębnej analizy.

 

Hideaki Kawashima to jeden z największych współczesnych malarzy japońskich. Jego karierę ułatwił fakt, że jest uczniem wybitnego twórcy - Yoshitomo Nara.

 

 

Hideaki Kawashima tworzy sztukę wysoką w oparciu o popularną kulturę japońską. Niesamowite portrety wychodzące spod jego ręki na pierwszy rzut oka wydają się typowymi mangami. Manga powstała z połączenia stylu japońskich drzeworytów ukiyo-e oraz wschodniego stylu rysowania. Jako komiks definiowana jest tylko poza granicami Japonii, bo tam jest uznawana za swoistą technikę ilustracyjną.

 


 


Jednak prace Hideaki Kawashima tylko na pierwszy rzut oka mogą wydawać się mangami. Prosta, wręcz skromna forma ujawnia jednak doskonałe połączenie uznanych stylów malarstwa europejskiego z japońską popkulturą.

 

 Twarze na obrazach Hideaki Kawashima otwierają przed nami swoje dusze. Nie kryją pewnej nutki nostalgii.

 

 


 

 

 

2014-10-10