Teatr Malabar Hotel

Teatr Malabar Hotel powstał we wrześniu 2009. Głównymi założycielami grupy są Marcin Bikowski oraz Marcin Bartnikowski. W swojej twórczości sięgają zarówno do klasyki dramatu oraz współczesnej literatury. Jako teatr lalkowy - na oczach widzów - powołuje do życia martwą materię.

Moim zdaniem jedną z najciekawszych sztuk artystów z Teatru Malabar Hotel jest Głośniej!. Inspirowana Strasznie głośno, niesamowicie blisko autorstwa Jonathan Safran Foer'a, idealnie oddaje urok powieści oraz zachowuje niepowtarzalny styl Malabar Hotel.

Głównym bohaterem Głośniej! jest Oscar, dziewięcioletni chłopiec. Postrzega on świat w sposób bardzo specyficzny i zrozumiały tylko dla niego. Nagle w wyniku zamachu na World Trade Center ginie ojciec Oscara.

Mimo tragedii chłopiec stara się nie poddawać. Próbuje dowiedzieć się prawdy na temat pewnej rzeczy, która należała do jego taty. Poszukiwania prowadzą go do zdumiewających odkryć, które Oscar poznaje dzięki własnej determinacji. To, co jest najbardziej niezwykłe w tym spektaklu, to wizualny przekaz. Malabar Hotel udowadniają, że są mistrzami scenografii i lalek.

Spektaklem grupy, który zrobił na mnie niezapomniane wrażenie jest też Bacon. Sztuka opowiada o chwili z życia wybitnego malarza, Francisa Bacon'a, który podczas otwarcia swojej wystawy dowiaduje się o śmierci kochanka. Amok, który wiąże się ze smutną wiadomością rozgrywa się w jego głowie. Francis Bacon wariuje od dręczącego go poczucia winy. Nie potrafi pogodzić się z sytuacją.

W spektaklu Bacon Bikowski dał upust swoim umiejętnościom aktora-lalkarza. Dzięki jego grze przedstawienie staje się niezwykłą magią. Reżyserem sztuki jest Marcin Bartnikowski, który połączył fragmenty Szekspira i Eliota z autorskim tekstem. Chociaż spektakl Bacon jest monodramem, to odnosimy wrażenie, że na scenie występuje dużo więcej osób niż jedna osoba.

Malabar Hotel spełniają jedne z najważniejszych założeń teatru formy - a wszystko to za sprawą lalek, które na scenie są równie ważne, jak aktorzy.

Aktualnie teatr wystawia swoje spektakle w Warszawie w Teatrze Dramatycznym oraz Teatrze Studio. Ich sztuki można również zobaczyć na festiwalach teatralnych w całej Polsce i za granicą.

Ostatnie lata twórczości grupy miały ogromny wpływ na popularyzację w Polsce sztuki, jaką jest bez wątpienia lalkarstwo. Teatr Malabar Hotel osiągnęli sukces dzięki swojej niepowtarzalności. Udowodnili widzom, że teatr lalek - który jest na ogół kojarzony z teatrem dla dzieci - może z powodzeniem tworzyć spektakle dla widzów dorosłych. A możliwości scenograficznych w teatrze lalek jest o wiele więcej, niż ktokolwiek z nas mógłby się spodziewać przed uczestniczeniem w spektaklu Teatru Malaber Hotel.

 

 

2015-08-30