Icehotel w Jukkasjärvi: Hotel z lodu i śniegu

Czy można zasnąć i przeżyć na lodowym łóżku w lodowych pomieszczeniach? Co roku 50 000 tysięcy turystów przekonuje się na własnej skórze, że takie doświadczenie jest możliwe w niesamowitym szwedzkim hotelu Icehotel mieszczącym się w niewielkiej osadzie Jukkasjärvi.

Po co jechać do małej, szwedzkiej miejscowości Jukkasjärvi? Możesz tam kontemplować nad urokami zorzy polarnej oraz wszelkimi atrakcjami znajdującymi się w ostatniej puszczy w Europie, położonej 200 km na północ od koła podbiegunowego. Wypocząć i przespać się możesz w specjalnie przygotowanych lodowych pomieszczeniach w lodowym Icehotel.

 


Apartament Dragon Nest by Bazarsad Bayarsaikhan. Zdjęcie: Christopher Hauser

 

Pierwszy i do tej pory największy na świecie hotel wykonany całkowicie z artystycznie formowanego lodu i śniegu istnieje już 25 lat. Chociaż hotel jest oblegany przez turystów z całego świata, to jednak funkcjonuje co roku tylko w okresie od grudnia do połowy kwietnia.

 


NARCISSUS by Nina Hedman & Magnus Hedman. Zdjęcie: Christopher Hauser

 

Kolejne miesiące związane są z restrukturyzacją obiektu, a raczej tworzenia od podstaw całego przedsięwzięcia. Ponad setka osób jest co roku przez kilka miesięcy zaangażowana w budowę Icehotel. Prawie połowa z nich to artyści, którzy zostali zaproszeni do zaprojektowania poszczególnych, lodowych pomieszczeń hotelowych.

 


ICED ORIGAMI by Melanie Peters & Elmar Regele. Zdjęcie: Christopher Hauser


Każdorazowa edycja Icehotel w Jukkasjärvi pochłania około 1000 ton mrożonej wody i około 30 000 metrów kwadratowych mroźnego Snice. Czym jest Snice? To wymieszane w odpowiednich proporcjach i w odpowiedni sposób cząstki śniegu, lodu z rzeki Torne oraz powietrza. Snice pozwala zachować konstrukcji budynku stabilność, przy zachowaniu jego charakterystycznej nietrwałości.

 

 


ICEBAR. Zdjęcie: Christopher Hauser


Będąc w Icehotel koniecznie trzeba przejść się na drinka do Icebar mieszczącego się w lodowym hotelu. Bo jak inaczej znosić monotonię zorzy polarnej? Wszystkie napoje w Icebar serwowane są w wykonanych z lodu kieliszkach i szklankach.

 


ICEBAR. Zdjęcie: Ben Nilsson

 

Aurora borealis – zorza polarna, zjawisko świetlne obserwowane w górnej atmosferze w pobliżu bieguna północnego na pewno nabiera innego wymiaru z okien pokoju Icehotel.

 


BEFORE THE BIG BANG by Rob & Timsam Harding. Zdjęcie: Christopher Hauser


Oczywiście, lodowy hotel w szwedzkim Jukkasjärvi nie jest dostępny zwykłemu śmiertelnikowi. Pomijając koszty transportu i wyżywienia musimy się spodziewać ceny przekraczającej 1000 złotych polskich za noc od jednej osoby.

 


SONG OF LOTUS by Kestutis Musteikis & Vytautas Musteikis. Zdjęcie: Christopher Hauser

 

Zdjęcie tytułowe: POLE DANCING by Christine & Natalie Close. Zdjęcie: Christopher Hauser

 

 

2015-02-21