Małgorzata Halber: Najgorszy człowiek na świecie

W oparciu o własne doświadczenia znana prezenterka i felietonistka, Małgorzata Halber zdecydowała się opisać w powieści Najgorszy człowiek na świecie, jak ciężka jest walka z nałogiem. Oraz jak ważne jest, aby walkę podjąć.

Krystyna, bohaterka powieści Najgorszy człowiek na świecie jest cichą dziewczyną, której zawsze brakowało pewności siebie. Po wypiciu kilku lampek wina zmieniała się jednak w duszę towarzystwa. Z kieliszkiem w dłoni wszystko było łatwiejsze. Rozpoczynając pracę w telewizji wymagała od siebie większej śmiałości, co oznaczało – więcej alkoholu. Pijąc, czuła, że jest taką, jaką zawsze chciała być. Mijał strach i skrępowanie. Ludzie wokół ją dostrzegali i lubili.


Długo nie zdawała sobie sprawy, że owo towarzyskie antidotum pod postacią alkoholu powoli wciąga ją w dziurę, z której nie jest łatwo się wydostać. Stan pod wpływem stał się dla niej stanem normalnym, a stan trzeźwości - katorgą, którą trzeba było szybko zagłuszyć kolejnym piwem.


Zanim Krystyna zdecydowała się na terapię, musiała uświadomić sobie bolesną prawdę, jaką jest bycie w nałogu. Nie jest łatwo przyznać przed sobą, że jest się od czegoś uzależnionym. Zwłaszcza, gdy dotyczy to czegoś, co jest dostępne w najbliższym sklepie.


Małgorzata Halber stworzyła niezwykłą powieść, której bohaterka z uderzającą szczerością wyznaje swoje myśli. Przez całą książkę prowadzi ona swoisty monolog, w którym dokładnie opisuje, co przeżywała podczas walki z alkoholizmem.


Odczucia bohaterki są wyrażone w sposób, który jest bardzo bliski wielu jej czytelnikom. Jestem pewna, że każdy z nas choć raz myślał i czuł w podobny sposób do opisanego w książce. Zwłaszcza wtedy, gdy odczuwał to, co towarzyszyło Krystynie. Strach, upokorzenie, czy w końcu - stan pogodzenia z obecną sytuacją.


Autorka mówi o tym, co jest w nas głęboko ukryte. Robi to w taki sposób, że doskonale rozumiemy co przeżywa bohaterka powieści. Buduje to szczególną więź z Krystyną, która staje się nam bliska już od pierwszych stron książki.


Małgorzata Halber odbierana była przez świat jako młoda, spełniona kobieta na progu obiecującej kariery. Publikując książkę Najgorszy człowiek na świecie udowodniła nam, że medialne pozory mogą mocno mylić.

Nigdy do końca nie dowiemy się, co dzieje się w duszy drugiego człowieka, dopóki nie postanowi on jej przed nami otworzyć. Tego dokonała autorka, która pod postacią Krystyny opisała świat ze swojej perspektywy.

 

Małgorzata Halber, Najgorszy człowiek na świecie, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2015

 

 

2015-07-27