Odzyskaj ostrość widzenia. Operacja zaćmy

Problemy ze wzrokiem mają różny charakter i różne podłoże. Czasem szwankuje widzenie w dali, czasem mamy trudności z czytaniem… Jeśli zaś obserwujesz u siebie lub u swoich bliskich kłopoty z ostrością widzenia, jeśli wzrok znacznie pogarsza się o zmroku i słoneczne dni, całkiem prawdopodobne, że masz do czynienia z zaćmą. Warto skonsultować to z okulistą. Diagnoza się potwierdza? Nie martw się – to jeszcze nie koniec świata. Operacja zaćmy pozwoli odzyskać całkowitą sprawność organu wzroku.

Prosty mechanizm zaćmy

Problemy z ostrością widzenia wynikają z faktu, że zaćma (lub z łaciny katarakta) atakuje soczewkę – a zatem mały element oka, dzięki któremu jesteśmy w stanie widzieć ostro i wyraźnie. Soczewka to mały, dyskowaty organ umieszczony na przedniej ścianie oka, przez który przechodzą promienie świetlne docierające do oka. Kiedy jest zdrowa, elastyczna i przejrzysta, załamuje światło pod odpowiednim kątem i skupia je na siatkówce, skąd utworzony przez nie obraz jest przesyłany do mózgu. Zaćma polega na mętnieniu soczewki, które może mieć różne przyczyny:

  • starzenie się organizmu – to tak zwana zaćma naturalna lub starcza;
  • długotrwałe przyjmowanie leków steroidowych – zaćma polekowa;
  • cukrzyca lub inne choroby metaboliczne – zaćma cukrzycowa;
  • mechaniczne urazy głowy lub oka – zaćma pourazowa;
  • wrodzone problemy z mętnieniem wewnątrzsoczewkowym – zaćma wrodzona.

Niezależnie od bezpośredniej przyczyny, droga leczenia jest ta sama – operacja zaćmy.

 

Leczenie katarakty

Prosty, szybki i nieskomplikowany – taki jest właśnie zabieg usunięcia zaćmy. Trwa od kwadransa do pół godziny i dzięki wcześniejszej aplikacji środków uspokajających i kropli znieczulających jest dla pacjenta bezbolesny. Jak przebiega operacja zaćmy? Można to opisać w trzech krótkich hasłach:

  • nacięcie rogówki metodą fakoemulsyfikacji (3 mm);
  • usunięcie zmętniałej naturalnej soczewki oka;
  • wszczepienie nowej soczewki wewnątrzgałkowej.

Potem chirurg zakłada opatrunek, który trzeba nosić przez kilka dni. A później można się już tylko cieszyć odzyskanym wzrokiem…

 

Wiele osób ciekawi pewnie, czy w przypadku takiego zabiegu konieczna jest hospitalizacja. Zależy to od trybu, w jakim zdecydujemy się rozwiązać ten problem. Operacja zaćmy w ramach NFZ wiąże się z koniecznością pozostania w szpitalu przez co najmniej jeden dzień po zabiegu. W przypadku zabiegu prywatnego nie ma takiej potrzeby – można wyjść do domu już po 1,5 h od założenia opatrunku.

 

To nie jedyna przewaga zabiegu odpłatnego nad refundowaną operacją w NFZ. Na tę drugą trzeba dzisiaj czekać ok. 18 miesięcy, na zabieg w klinice prywatnej – tylko do 3 tygodni. Zaćma zaś postępuje dość szybko, coraz bardziej utrudniając choremu codzienne funkcjonowanie… Warto przemyśleć opcję płatną – koszt zabiegu (3-10 tys. zł) można rozłożyć na dogodne raty.

 

 

2016-11-22