Problemy trawienne? Można im łatwo zapobiec!

Problemy trawienne stanowią prawdziwą plagę naszych czasów. Wielu ich doświadczającym osobom wydaje się, że aby to zmienić, trzeba byłoby narzucić sobie wielką dyscyplinę. Nie da się ukryć, że za pojawienie się kłopotów pokarmowych odpowiedzialne są liczne czynniki z wielu grup, bo jest to i dieta, i niewłaściwy tryb życia, i złe nawyki dotyczące stylu życia. Wbrew pozorom, jednak łatwo można wprowadzić do swojego życia nieznaczne modyfikacje, które dadzą pozytywne skutki. Na pewno warto coś zrobić, by móc poczuć się lepiej, a jednocześnie wystrzegać się leków, które nigdy nie pozostają bez wpływu na organizm. Także – gdy jest to pożądane – możemy z łatwością stracić na wadze. Jak to wszystko osiągnąć?

Czynniki wywołujące problemy trawienne

Niestety, wiele czynników wpływa na to, że układ pokarmowy nie funkcjonuje tak, jak powinien. W efekcie pojawia się nadkwaśność czy zgaga. Żeby temu zapobiec, przede wszystkim znaczenie odgrywa regularne spożywanie posiłków. W dzisiejszych zabieganych czasach bardzo wiele osób spożywa zbyt małą ilość posiłków – nie mając czasu na to, by jadać pięć razy dziennie niewielkie porcje.

 

Jak się okazuje, często zjadamy tylko dwa duże posiłki w ciągu całej doby. Spowalnia to trawienie i jest powodem wielu problemów, na czele z bólem żołądka, który pojawia się po nagłym i jednorazowym przyjęciu dużej racji żywności. W trosce o zdrowie trzeba więc starać się jadać regularnie i w niewielkich porcjach, jednocześnie nie podjadając między posiłkami.

 

Wielkim błędem jest też pomijanie śniadania, gdyż zadaniem tego porannego posiłku jest obudzenie organizmu i pobudzenie go do trawienia. Im później organizm zacznie trawić, tym dłużej mu to zajmie, a to właśnie zalegające w żołądku pokarmy powodują nieprzyjemne objawy takie jak wzdęcia, nie mówiąc już o nadwadze. Tak samo nie powinno się spożywać posiłków bezpośrednio przed położeniem się spać, gdyż nasz organizm na pewno nie strawi ich w ciągu nocy.

 

Inne czynniki wywołujące problemy trawienne to niedokładne przeżuwanie pokarmów, stres i zła dieta. Problemy trawienne wywołują zwłaszcza tłuste i ciężkostrawne pokarmy, a najgorszym, co można zrobić dla swojego układu pokarmowego, jest spożywanie dużych porcji ciężkostrawnych posiłków, podczas gdy wcześniej przez parę godzin nic się nie jadło. Taka nieprawidłowa dieta ogromnie obciąża nasz układ trawienny i sprawia, że przyswajanie pokarmu przez organizm trwa jeszcze dłużej.

Przyspieszyć trawienie naturalnie

Oczywiście, wszystkie nieprzyjemne objawy związane z problemami trawiennymi można usnąć za pomocą odpowiednich farmaceutyków. Lepiej będzie jednak im zapobiegać, zwłaszcza że łatwo można to zrobić naturalnie.

 

Doskonałym sposobem na poprawę trawienia jest wprowadzenie do swej diety pokarmów bogatych w błonnik, jak warzywa, owoce i pełne ziarna. Warto także mocno przyprawiać potrawy ziołami, które także przyspieszają trawienie. Bogate w przyprawy powinny być zwłaszcza tłuste pokarmy.

 

Poza tym, dobrze będzie zadbać o aktywność fizyczną, która również mechanicznie przyspiesza ruchy perystaltyczne jelit, a przynajmniej zadbać o to, by po posiłku nie przyjmować pozycji leżącej – najkorzystniejsza jest pozycja wyprostowana, a więc świetnie będzie po obfitym obiedzie udać się na spacer.

 

Czytaj więcej o problemach trawiennych, zgadze i refluksie na http://www.controloccontrol.pl/

 

 

2017-11-08