Aminokwasy i ich podział

Aminokwasy to pewne związki chemiczne, z których zbudowane jest ludzkie ciało. O owych aminokwasach będziemy zatem mówili nie tylko w kontekście i w odniesieniu do osób trenujących na siłowni, ale do każdego człowieka. Aminokwasy tworzone są przez białka, co powoduje, że każdy z nas powinien zadbać o to, aby każdego dnia dostarczyć sobie odpowiedniej ilości białka. Mówiąc o roli aminokwasów w naszym organizmie, nie będziemy ograniczać się tylko i wyłącznie do roli budującej nasz organizm. Jak najbardziej należy wskazać na bardzo istotną rolę aminokwasów w regulacji gospodarki hormonalnej. Trzeba także wskazać na branie udziału w produkcji insuliny, adrenaliny oraz innych hormonów, trzeba wskazać na metabolizm węglowodanów oraz tłuszczów.

Podział aminokwasów

 

 

Jeśli chodzi o podział aminokwasów, to należy wskazać na pewien podstawowy rozdział. Chodzi o aminokwasy endogenne oraz aminokwasy egzogenne. Dla ludzkiego organizmu ważniejsze będą te egzogenne z uwagi na to, że ludzki organizm nie wytwarza ich samodzielnie, że muszą być dostarczone z zewnątrz, muszą być zasadniczo dostarczone wraz z pożywieniem. Do aminokwasów egzogennych możemy zaliczyć:

 

 

- fenyloalanina,

- leucyna,

- izoleucyna,

- treonina,

- lizyna,

- tryptofan,

- metionina,

- walina.

 

Do drugiej grupy aminokwasów będziemy zaliczać takie elementy jak:

- alanina,

- kwas asparginowy,

- kwas glutaminowy,

- cysteina,

- glutamina,

- prolina,

- glicyna,

- aspargina,

- seryna


 

Aminokwasy rozgałęzione

W sposób szczególny będziemy chcieli wskazać na aminokwasy rozgałęzione. Jest to bardzo szczególny ich rodzaj, gdyż mają specjalne boczne łańcuchy. Można śmiało powiedzieć, że dla osób trenujących są to najlepsze aminokwasy i bynajmniej nie jest to pojęcie przesadzone. Śmiało powiemy, że jest to jeden z lepszych suplementów diety, z jakim mamy do czynienia. Mowa oczywiście o bardzo dobrym produkcie dla osób trenujących, dla osób chcących zwiększyć swoją masę mięśniową. Oprócz ich roli w budowaniu masy mięśniowej, będziemy także chcieli w sposób szczególny wskazać na ich ważną rolę w redukowaniu tkanki tłuszczowej jak również redukowaniu przemęczenia po treningu.

 

Jak więc widać, ich rola jest niebagatelna, jest wręcz kluczowa. Mówiąc o aminokwasach, na pewno można mówić o suplementach diety, ale nie tylko. W głównej mierze należy bowiem wskazać na naszą dietę, należy wskazać na to, co jemy, gdyż to może spowodować, że będziemy mogli osiągnąć założone cele treningowe, a w życiu prywatnym będziemy mogli mówić o dobrym zdrowiu.

 

Aminokwasy egzogenne są zawarte w produktach pełnobiałkowych, zawarte są w mięsie, w jajach, w nabiale, roślinach strączkowych jak również w wielu innych produktach. Aminokwasy białkowe pomagają nam uzyskać znacznie większy poziom masy mięśniowej, pomagają nam osiągać znacznie lepsze wyniki treningowe. W tym miejscu chcemy jeszcze raz podkreślić znaczenie aminokwasów w postaci suplementów diety, gdyż są one swego rodzaju dopełnieniem dzieła, pozwalają uzyskać coś, co jest utrudnione bez owych suplementów.

Ważne jest jednak to, żeby sięgać po odpowiedniej jakości suplementy, sprawdzone i bezpieczne suplementy, gdyż na rynku mamy również obecne te, których jakość bywa wątpliwa. O dostarczenie aminokwasów do ludzkiego organizmu musimy zadbać każdego dnia, co oczywiście nie jest czymś bardzo trudnym, aczkolwiek w dobie, gdy jakość kupowanego jedzenia nie jest najwyższa, możemy co nieco się zapomnieć, co oczywiście odbije się na naszej formie i na naszym zdrowiu; coś może zacząć nam nagle dolegać.

 

 

2017-09-22