Balon żołądkowy. Metoda odchudzania

Czy balon w żołądku pozwoli schudnąć? Niektórym może wydać się to śmieszne, ale to jedna z form odchudzania, która ma na swoim koncie sukcesy terapeutyczne. Balon żołądkowy pomaga zrzucić wagę ciała. Ale uwaga! Noszenie balonu w żołądku jest bardzo nieprzyjemne.

Balon żołądkowy to inwazyjna metoda stosowana pomocniczo w leczeniu otyłości i wspieraniu odchudzania. Balon żołądkowy może przynieść dobry efekt w terapii osób otyłych, które po stosowaniu tradycyjnych metod odchudzania i chwilowej utracie wagi ponownie tyją. To stosunkowo młoda metoda odchudzania. Spopularyzowano ją w USA w latach 90. ubiegłego wieku, a obecnie stosuje z większym lub mniejszym powodzeniem na niemal całym świecie.

Osoby, kwalifikujące się do stosowania balonu żołądkowego, to osoby posiadające wskaźnik masy ciała (BMI – body mass index) 27 lub większy. Jednak o uczestniczeniu w tej metodzie terapii zawsze musi zdecydować lekarz, który dokładnie weźmie pod uwagę różne dotyczące naszego zdrowia aspekty. Terapia balonem żołądkowym nie wymaga na ogół od pacjentów specjalnego przygotowania.

Dlaczego stosuje się balon żołądkowy?
Jego obecność wymusza odczuwania sytości dzięki zmniejszeniu objętości żołądka. Balon zmniejsza łaknienie i uczucie głodu. Jednak najważniejsze jest to, że pozwala wykorzystać czas swojej obecności na nauczenie organizmu zdrowych nawyków żywieniowych.

Stosowanie balonu żołądkowego jest przez cały czas leczenia nadzorowane medycznie. Terapię rozpoczyna endoskopowe wprowadzenie balonu do żołądka. Po zakończeniu leczenia balon jest endoskopowo usuwany przez lekarza. Następnie niezbędne są wizyty kontrolne u lekarza w zalecanych przez niego odstępach czasu.

W trakcie stosowania balonu żołądkowego wykonywane są różne badania specjalistyczne. W przypadkach niektórych pacjentów prowadzone są dodatkowe badania przed kwalifikacją do zabiegu.

Nie należy więc być zaskoczonym, jak w trosce o nasze zdrowie lekarz przed wykonaniem endoskopii zaleci USG jamy brzusznej, gastroskopię, kolonoskopię, czy też spirometrię. Zabieg często poprzedza gastroskopia diagnostyczna mająca na celu wykluczenie ewentualnych wrzodów i zmian zapalnych śluzówki żołądka.

Z czego się składa balon żołądkowy? Balon jest pełen roztworu fizjologicznego (balony typu End-Ball, Medsil, Orbera, Spatz) lub pełen powietrza (balon typu Heliosphere). Miękki materiał tworzący balon żołądkowy to przede wszystkim sylikon, który nie ulega trawieniu przez organizm człowieka.

Jak długo stosuje się balon żołądkowy w terapii danej osoby? Wszystko zależy do zaleceń specjalisty medycznego, ale najczęściej utrzymuje się go w żołądku od 5 miesięcy do 12 miesięcy.

Jak się odchudzać z balonem żołądkowym? Najważniejsza jest dieta. Metoda balonu żołądkowego została opracowana by wspierać utratę wagi ciała i jednocześnie poprawić swoje nawyki żywieniowe. Bo to racjonalny sposób odżywiania zaprocentuje prawidłową wagą ciała

Wraz z wprowadzeniem balonu do żołądka, pacjent otrzymuje spersonalizowane zalecenia dietetyczne. Tylko dzięki połączeniu balonu żołądkowego ze zmianą nawyków żywieniowych metoda ta pozwali na schudnięcie w krótkim czasie.

Odchudzanie z balonem żołądkowym wcale nie jest łatwe i na pewno nie jest przyjemne. Żołądek przez pierwsze dni bardzo niechętnie reaguje na obecność balonu. Najczęstsze objawy bezpośrednio po wprowadzeni balonu do żołądka to nudności oraz wymioty, na które lekarz powinien nam zalecić stosowanie leków rozkurczowych i przeciwwymiotnych.

Standardowy okres po którym pacjent wraca do normalnej aktywności upływa po czasie od dwóch do pięciu dni roboczych. Czasami jednak adaptacja do posiadanego implantu może trwać dłużej.

Reakcja na balon w żołądku jest dość zindywidualizowana. Niektórzy reagują gorzej, inni lepiej. Początkowe dolegliwości często ustępują już po kilku dniach, a czasami po kilkunastu. Jednak długotrwałe i nasilone bóle, nudności i wymioty są podstawą do przedwczesnego usunięcia balonu z żołądka i poszukiwania innych, mniej bolesnych metod odchudzania.

Świadomi problemów i następstw wprowadzenia balonu do żołądka powinniśmy przeznaczyć tydzień po wykonanej endoskopii na akceptację do tymczasowej, balonowej sytuacji. Późniejsza nasza aktywność zawodowa, w tym aktywność fizyczna jest wskazana i zalecana, ale należy szczegółowo jej formy i sposoby omówić ze specjalistą medycznym.

Ze względu na dużą inwazyjność metody terapii balonem żołądkowym jest sporo przeciwwskazań do jego stosowania. Nie należy go nosić posiadając zwężenie gardła lub przełyku, podczas zapalenia przewodu pokarmowego i owrzodzenie żołądka. Stosowanie balonu wykluczą też wszelkie wcześniejsze operacje żołądka i jelit.

Nie powinny go używać kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią. Ze względu na pewne trudności w adaptacji się do posiadania balonu nie wprowadza się go osobom ze zdiagnozowanymi zaburzeniami psychicznymi oraz osobom uzależnionym od alkoholu i uzależnionym od innych substancji psychoaktywnych.
 

 

 

2015-06-04