Czym jest przeszczep włosów i kiedy się go stosuje?

Włosów na głowie może rosnąć dużo lub niezwykle mało. Co więc możemy zrobić aby cieszyć się z krótkich lub długich, ale gęstych i pięknie układających włosów? Jednym z popularnych, praktycznych i medycznych rozwiązań jest zabieg w postaci przeszczepu włosów.

Tak się składa, że w dzisiejszych czasach o fryzury dbają praktycznie wszyscy, którzy je posiadają. Niestety, najróżniejsze czynniki mogą mieć wpływ na jakość i gęstość włosów rosnących na naszych głowach. Możemy więc zadbać o odpowiednią dietę, prawidłowy sen i wypoczynek, unikać stresu i stosować specjalistyczne kosmetyki do włosów. Jednak to wszystko nie poprawi przecież zanieczyszczenia powietrza, z którym styka się nasze owłosienie.

Niestety, najtrudniejsze do przeskoczenia dla zdrowych, gęstych włosów okazują się uwarunkowania genetyczne. To one są na ogół przyczyną chorobowego łysienia androgenowego. Przykrą chorobę stanu owłosienia na głowie najprawdopodobniej wywołuje zbytnia wrażliwość organizmu na znajdujący się w nim związek chemiczny o nazwie dihydrotestosteron - DHT. Chociaż DHT jest aktywną formą testosteronu, hormonu uważanego za męski, to jednak – w bardzo różnym stężeniu - posiadamy go wszyscy. W przypadku łysienia można jednak sięgnąć po przeszczep włosów.

 

Metodą transplantacji włosów interesowano się już w starożytności. Już w XIX wieku zapoczątkowano rekonstrukcję włosów stosując do tego płaty owłosionej skóry. Jednak pierwszy trwały i skuteczny nowożytny przeszczep włosów odbył się w 1939. Wykonał go Shoji Okuda, lekarz z Japonii, który zastosował cylindryczne mikrofragmenty owłosionej skóry do rekonstrukcji całych brwi i innych oparzeń głowy swojego pacjenta. Od tamtej pory transplantacja włosów rozwinęła się bardzo szybko. W Polsce skuteczna autotransplantację włosów wykonuje się już 25 lat. W poszczególnych miastach naszego kraju możemy znaleźć świetnych specjalistów, wpisując w wyszukiwarkę internetową słowa-klucze, typu przeszczep włosów Warszawa.

 

Przeszczepianie włosów stało się więc popularnym, a przede wszystkim pomocnym zabiegiem autotransplantacji z obszaru chirurgii plastycznej. Dedykowane ono jest osobom z łysieniem androgenowym. Ogromną zaletą zabiegu autotransplantacji jest jego trwały, widoczny efekt. Przeszczepu fryzury dokonują lekarze, będący specjalistami w zakresie chirurgii odtwórczej włosów. Mieszki włosowe z części ciała nieulegających łysieniu przenoszą oni na miejsca biorcze, czyli tam gdzie utraciliśmy owłosienie.

 

Miejsca dawcze przeszczepu, skąd pobiera się owłosienie to na ogół fragmenty tylne i boczne głowy. Czasami może to być jednak owłosienie z twarzy, pleców lub klatki piersiowej. Na szczęście, nasze włosy rosną w różnych miejscach ciała w bardzo podobny sposób, czyli zgromadzone są w małych zespołach, bo składających się od jednego do czterech włosów. Dlatego często metoda przeszczepu oparta jest na transplantacji poszczególnych zespołów. Na ogół niezwykle rzadko wykonuje się przeszczepianie włosów u kobiet, o ile nie nastąpiło mechaniczne uszkodzenie włosów. Łysienie typu androgenowego jest przede wszystkim domeną mężczyzn, a poza tym efekt zagęszczonych przeszczepem włosów jest widoczny, ale jednak ograniczony.

 

O tym, czy możesz poddać się przeszczepowi włosów, zdecyduje lekarz specjalista w zakresie chirurgii odtwórczej włosów. Na jego decyzję wpłynie na pewno zakres łysienia oraz rodzaj posiadanych przez pacjenta włosów, a także wiek, czy stan zdrowia. 

 

 

2019-09-08