Dlaczego warto karmić piersią?

Karmienie piersią to naturalny sposób żywienia, który pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Odżywia, chroni przed wirusami i bakteriami, a także leczy. Przynosi szereg korzyści nie tylko karmionemu niemowlęciu, ale również mamie karmiącej. Dlaczego warto karmić piersią?

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia

Światowa Organizacja Zdrowa (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią do szóstego miesiąca życia, chyba, że pediatra zaleci inaczej. Pokarm matki aż do 6 miesiąca zaspokaja wszystkie potrzeby żywieniowe niemowlęcia. W związku z tym, nie ma konieczności wprowadzania innych pokarmów. W tym okresie.

Ponadto WHO zachęca wszystkie mamy, aby kontynuowały karmienie naturalne do drugiego roku życia lub dłużej, oczywiście z równoczesnym wprowadzaniem pokarmów stałych. Po skończeniu przez dziecko 6 miesięcy, należy zacząć rozszerzać dietę dziecka o produkty uzupełniające. Pokarmy mają być swego rodzaju degustacją, służyć do poznawania nowych smaków, a nie zastępować posiłki mleczne.


Jakie korzyści dla dziecka daje karmienie piersią?

Skład mleka matki jest niezastąpiony. Odżywia, wpływa na rozwój dziecka i chroni przed chorobami. Wykazuje właściwości immunologiczne, immunostymulujące i przeciwinfekcyjne. Niezwykle istotne jest mleko początkowe, które nazywa się siara.

 

Wydobywa się z piersi matki przez pierwsze dobry po porodzie. Posiada mnóstwo witamin, a także przeciwciała, które pełnią funkcję ochronną. Chronią przed wirusami i bakteriami. W mleku mamy są także oligosacharydy, przeciwciała IgA i laktoferyna, wzmacniające układ odpornościowy. Ponadto działają przeciwzapalnie i przeciwinfekcyjnie. Wieloletnie badania nad kobiecym mlekiem wykazały, że zmniejsza ryzyko nagłej śmierci łożeczkowej, zwanej SIDS. Karmienie piersią zmniejsza również zachorowania m.in.:

  • zapalenie ucha środkowego,
  • zapalenie przewodu pokarmowego,
  • zakażenie dróg oddechowych,
  • cukrzycę typu 1 i 2.


Jakie korzyści daje karmienie piersią mamom?

Karmienie piersią daje korzyści nie tylko dzieciom, ale również mamą. Po pierwsze, naturalne karmienie buduje więź, daje poczucie bliskości. Dzieje się tak dzięki hormonowi szczęścia, czyli oksytocynie, która wydzielana jest przez organizm podczas laktacji. Oksytocyna odpowiada za zmniejszenie kortyzolu we krwi, który potocznie nazywa się hormonem stresu.

 

W efekcie redukuje stres oraz pozwala się uspokoić i wyciszyć. Kangurowanie niemowlęcia jest niezwykle istotne. Kontakt "skóra do skóry" buduje wyjątkową i jedyną w swoim rodzaju więź między dzieckiem a matką. Karmienie piersią przyśpiesza regenerację macicy po porodzie, a także zmniejsza ryzyko krwawienia poporodowego.

 

Co więcej, pozwala szybciej powrócić do wagi sprzed ciąży. Naturalne karmienie zmniejsza również ryzyko zachorowania na raka piersi i raka jajników, a także cukrzycę. Zaletą naturalnego karmienia jest również wygoda. Pokarm jest zawsze i nie trzeba go przygotowywać. Wystarczy przystawić dziecko do piersi. Nie trzeba również kupować ani wydawać na nie pieniędzy - jest za darmo.

 

Artykuł został oparty o informacje pozyskane ze strony https://www.philips.pl/c-m-mo/poradnik-karmienia-piersia

 

 

2019-09-26