Jakie badania warto wykonać po ukończeniu sześćdziesiątego roku życia?

Badania okresowe należy wykonywać bez znacznych przerw czasowych. Nie inaczej też jest z osobami w wieku powyżej sześćdziesiątego roku życia, gdzie ryzyko zachorowań na schorzenia serca jest jeszcze zdecydowanie wyższe niż wcześniej. Podobnie jest ze stanami zawałowymi. Jakie więc badania wykonywać po ukończeniu sześćdziesiątego roku życia?

Wraz z rosnącym wiekiem, nieznacznie zmieniają się rekomendacje dotyczące podstawowych badań profilaktycznych. Zwiększa się też zapotrzebowanie na regularne badania specjalistyczne. Jakie więc badania dobrze jest wykonywać będąc osobą, która ukończyła sześćdziesiąty rok życia?

Badania mężczyzn po ukończeniu sześćdziesiątego roku życia

EKG serca

Wykonywanie elektrokardiogramu serca jest tak naprawdę obowiązkiem każdego mężczyzny. Jest to badanie wyjątkowo ważne i potrzebne, z punktu widzenia poprawnej kontroli stanu serca oraz przeciwdziałania ewentualnym zmianom. EKG daje odpowiedź na najważniejsze pytania dotyczące centrum układu krwionośnego i powinno być wykonywane – w razie braku odczuwanych dolegliwości – przynajmniej raz do roku. Tego rodzaju badania oferuje cmp.med.pl. Warto tam zajrzeć!  

Badanie prostaty

To też jedno z najważniejszych męskich badań, które ma na celu wykrycie zmian zwyrodnieniowych oraz zmian nowotworowych i odpowiednie im zapobieganie. Dzięki wynikom badania per rectum można szybko wykryć i przeciwdziałać problemom z prostatą, żeby czuć się dobrze niezależnie od okoliczności.

Badania okulistyczne

Niezwykle istotne i praktyczne. Po ukończeniu sześćdziesiątego roku życia wzrok pogarsza się, niestety, w znacznym stopniu, dlatego specjalistyczne badania okulistyczne są niezbędne, by uniknąć skutków takim chorób, jak chociażby zaćma czy jaskra.

Lipidogram

Badanie poziomu cholesterolu jest niezwykle istotne w kontekście dbania o prawidłowe zdrowie mężczyzn w wieku powyżej  60 roku życia, gdyż miażdżyca jest jednym z najczęstszych powodów zgonów.

 

Badania kobiet po ukończeniu sześćdziesiątego roku życia

Cytologia

Niezmiennie ze względu na wiek u pań istotna jest cytologia. Cały czas należy ją wykonywać, nawet wtedy, gdy ze względu na wiek i okres przekwitania kobiece ciało nie jest już zdolne do zapłodnienia. Badanie cytologiczne powinno się przeprowadzać przynajmniej raz na dwa lata.

USG piersi

Wykonywanie tego badania przez kobiety to niezwykle ważna kwestia także w tym przedziale wiekowym. Panie po sześćdziesiątce powinny badać się regularnie, w odstępach raz na półtora roku do dwóch lat oraz kontrolować samodzielnie wygląd piersi.

Okulista

Szczególną uwagę na badania okulistyczne, które także są dostępne na cmp.med.pl, powinny zwracać osoby chore na cukrzycę. Oprócz tych badań, każda z kobiet powinna kontrolować wzrok i zwracać szczególną uwagę na jakość okularów, które nosi.

 

 

2019-02-25