Nebulizacja czyli nowoczesny zabieg medyczny

Nebulizacja to innowacyjna terapia inhalacyjna, która obecnie coraz częściej z powodzeniem stosowana jest w najróżniejszych dolegliwościach dróg oddechowych i w terapii innych schorzeń. Co więcej, ze względu na łatwy sposób wykonania i skuteczność, zalecana jest też w profilaktyce. O tym, jak i dlaczego inhalator wpłynął na poprawę zdrowia i codzienności wielu chorych osób, dowiesz się z artykułu.

Nebulizacja jest zabiegiem medycznym, podczas którego substancje lecznicze w płynnej postaci podawane są chorym jako rozpylona mgiełka. Jest to po prostu inhalacja, która odbywa się poprzez usta, czy też rurkę intubacyjną, wprost do układu oddechowego leczonej osoby. Ogromną zaletą tego zabiegu jest wyraźne przyspieszenie oddziaływania leku, przy jednoczesnym zminimalizowaniu ilości podawanej jego dawki. To ciągle jeszcze innowacyjna metoda terapii, która cieszy się świetnymi rezultatami zastosowań. Bardzo często nebulizacja redukuje często nękające pacjentów uboczne efekty prowadzonej i niezbędnej farmakoterapii.
 
Tu ważna uwaga - używa się często dwóch nazw dla urządzenia służącego do nebulizacji. Możemy więc spotkać się zarówno z określeniem nebulizator, jak też i inhalator. Dowolne używanie obu tych określeń dla urządzenia jest całkowicie uzasadnione, ale warto wiedzieć, że  określenie nebulizator definiuje podstawowy element inhalatora, fragment urządzenia mający bezpośredni kontakt z osobą z niego korzystającą.

 

Dzięki stosowaniu specjalistycznego rozwiązania, jakim jest inhalator do nebulizacji, zabieg można w prosty sposób przeprowadzić samemu w zaciszu domowym. Nebulizacja nie wymaga koordynacji wdechowej z podawaną dawką farmaceutyku, okazuje się więc zabiegiem popularnym podczas terapii niektórych chorób dziecięcych, zaczynając od prostych przeziębień maluszka, aż po jego przewlekłą chorobę płuc, mukowiscydozę, czy też astmę.

 

Dlatego niektóre inhalatory projektowane są i produkowane z myślą o naszych najmłodszych. Taki jest inhalator dla dzieci, Mr Hippo. To popularny wśród kilkuletnich pacjentów i lubiany przez nich model nebulizatora tłokowego. Ciekawy design przybrał figurę małego, radosnego hipopotama, który został pokryty delikatnymi, ale wyraźnymi kolorami. Przeznaczeniem Mr Hippo jest terapia dróg oddechowych dzieci z zastosowaniem w niej roztworu soli fizjologicznej, czy też innych substancji do nebulizacji, które zostały maluchowi zalecone przez lekarza.

 

Nebulizatory ultradźwiękowe zamieniają płyn lek w aerozol poprzez działanie ultradźwięków. Inhalator posiada niewielką płytę grzewczą w swojej konstrukcji. To na niej z łatwością umieszcza się farmaceutyki. Włączenie zasilania nebulizatora wywołuje wibrowanie płytki i powstawanie fali ultradźwiękowej, która osiąga częstotliwość pomiędzy 1MHz, a 2MHz.

Ultradźwięki dzielą w ten sposób substancję leczniczą na drobne cząsteczki w postaci aerozolu, który jest idealny do inhalacji. Rozmiar powstających wtedy cząsteczek aerozolu zależy głównie od częstotliwości drgań ultradźwięków, a trochę też od gęstości oraz napięcia powierzchniowego zastosowanego farmaceutyku.

Nebulizacja nie zawsze jest odpowiednim wyborem terapii dla pacjenta. Wśród przeciwwskazań do stosowania tego zabiegu znajduje się niewydolność oddechowa, niewydolność serca, czy krwotoki z układu oddechowego.
 

 

 

2019-07-18