O czym należy pamiętać wybierając się do sanatorium

Wizyta w sanatorium to nie tylko wypoczynek i relaks, ale przede wszystkim specjalistyczna kuracja. Zanim przybędziemy na miejsce, musimy pamiętać o tym, aby zabrać ze sobą najważniejsze, podstawowe rzeczy, które zdecydowanie ułatwią pobyt w tym miejscu. Co zabrać do sanatorium, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji?

Skierowanie i dowód tożsamości
 

Jeśli już wybierasz się do sanatorium, prawdopodobnie otrzymałeś specjalne skierowanie od lekarza. Jest to dokument, który uprawnia cię do ubiegania się o leczenie uzdrowiskowe. Oprócz tego należy pamiętać, aby zabrać ze sobą dowód tożsamości. W przypadku, gdy udajemy się do sanatorium na podstawie skierowania, musimy mieć ze sobą również dokument potwierdzający fakt bycia ubezpieczonym. Jeśli mamy do czynienia z niepełnoletnimi kuracjuszami, rodzice powinni pamiętać też o spakowaniu ważnej legitymacji szkolnej dziecka.
 

Dokumentacja medyczna
 

Lekarze prowadzący kuracje w ośrodku oczywiście muszą otrzymać szczegółowe informacje o stanie zdrowia danego pacjenta. Stąd też, wraz z innymi dokumentami, powinniśmy spakować również pełną dokumentację medyczną, w której zawarte będą wszelkie wyniki badań diagnostycznych, zalecenia od innych lekarzy oraz informacje o przebytym w przeszłości leczeniu.


Leki
 

W przypadku, gdy zażywamy regularnie jakieś leki, musimy pamiętać o ich zabraniu ze sobą. Warto przygotować sobie ich zapas, aby na pewno niczego nam nie zabrakło. Uzdrowiska oferują oczywiście całodobową opiekę medyczną, ale nie mają obowiązku zapewnienia kuracjuszom niezbędnych dla nich leków.


Pieniądze
 

Kiedy wybieramy się do sanatorium, musimy pamiętać, że NFZ nie pokrywa kosztów naszego pobytu w całości. Wśród dodatkowych kosztów, które mogą na nas czekać, znajdziemy takie rzeczy, jak opłaty klimatyczne czy dopłaty do pokojów 1-osobowych lub o wyższym standardzie. Oprócz tego osoby odwiedzające sanatorium zapłacą też za wszelkie rozrywki, które dostępne będą na miejscu, jak organizowane dancingi czy wycieczki.


Odpowiednia odzież i rzeczy osobiste
 

Zastanawiając się nad tym co zabrać do sanatorium z pewnością pierwszą rzeczą, jaka przychodzi do głowy, są rzeczy osobiste. I oczywiście należy pamiętać o tym, aby spakować klapki basenowe, czepek i strój kąpielowy, obuwie dostosowane do wędrówek, dodatkowy ręcznik (na wszelki wypadek) oraz inne rzeczy, bez których nie obędziemy się w obcym miejscu. W przypadku, gdy wiemy, że zakwaterowano nas do pokoju wieloosobowego, warto przemyśleć zabranie ze sobą stoperów do uszu oraz klapek na oczy. Niezwykle ważne jest to, aby pamiętać, że w przypadku sanatoriów górskich czy nadmorskich, pogoda może szybko ulegać zmianie. Należy mieć to na uwadze, gdy pakujemy się do sanatorium i kontrolować prognozy oraz zabrać ze sobą odpowiednią odzież.

 

 

2020-02-15