Czy depilacja laserowa boli?

Depilacja laserowa - laserowe usuwanie owłosienia, jest zabiegiem, który dobrze sprawdza się wśród osób, które mają problemy skórne po skorzystaniu z tradycyjnych metod pozbywania się owłosienia. Atutem tej metody jest jej dłuższa trwałość oraz skuteczność. Dzięki niej możemy cieszyć się gładką skórą przez długi czas. Wraz z myślą o podjęciu decyzji o skorzystaniu z zabiegu, często pojawia się wątpliwość w kwestii bolesności zabiegu. Czy zabieg laserowej depilacji boli?

Czy należy bać się bólu podczas zabiegu depilacji laserowej?


Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie jest trudna. Odczuwanie bólu jest bowiem kwestią bardzo indywidualną i to, co dla jednych będzie ledwo odczuwalne, dla innych może stanowić barierę trudną do pokonania. Oprócz uwarunkowań indywidualnych istotną kwestią, która wpływa na odczuwanie bólu podczas tego typu zabiegów, jest zawartość melaniny w skórze oraz budowa włosa, a konkretnie jego grubość. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, można przyjąć, że osoby z ciemną karnacją, czyli mające w skórze większą ilość melaniny, mogą być bardziej podatne na ból. Analogicznie, osoby o jasnej karnacji powinny być mniej wrażliwe na zabieg depilacji. Jak wcześniej wspomniano, znaczenie ma również sama budowa włosa. Jeżeli jest on cienki, ból powinien być mniejszy.

 

Osoby, których włosy są grube i mocne, mogą czuć większy dyskomfort podczas depilacji. Kolejną kwestią jest opalenizna. Również ona może mieć wpływ na przebieg depilacji. Zażywanie kąpieli słonecznych przed zabiegiem nie jest dobrym pomysłem, gdyż może zwiększyć ryzyko wystąpienia podrażnień skóry. Biorąc pod uwagę wymienione czynniki, należy wziąć pod uwagę fakt, że zabieg depilacji może być dla niektórych dość nieprzyjemny i bardzo duży wpływ na to mają osobiste predyspozycje. Jest jednak dobra wiadomość dla wszystkich, którzy obawiają się bólu. Dyskomfort po zabiegu bardzo łatwo zniwelować stosując kosmetyk mające w składzie m.in. aloes, czy pantenol.

 


Najbardziej wrażliwe partie ciała


Mówiąc o depilacji w kontekście bólu, nie można nie wspomnieć o partiach ciała, które są szczególnie wrażliwe. Mowa tutaj przede wszystkim o okolicach bikini, czy pachach. Decydując się na depilację tych partii, musimy mieć świadomość, że cieńsza skóra w tych miejscach może odpowiedzieć większym uczuciem bólu niż np. w przypadku depilacji nóg. Do najwrażliwszych miejsc można zaliczyć również obszar nad górną wargą. Pozbycie się tak zwanego wąsika może więc wiązać się z większym dyskomfortem. Warto wspomnieć również o tym, że osoby, które korzystały już z podobnych zabiegów, powinny być bardziej uodpornione na ból.

 


Co się dzieje po zabiegu?


Podobnie jak podczas samej depilacji, tak i odczucia po zabiegu często zależą od indywidualnych predyspozycji. Należy mieć świadomość, że nawet po prawidłowo wykonanym zabiegu depilacji laserowej może pojawić się obrzęk, pieczenie czy zaczerwienienie. Jest to całkowicie naturalna reakcja skóry, która ustępuje zazwyczaj po kilku godzinach lub dniach. Dla przyspieszenia procesu ustępowania tych skutków należy zadbać o prawidłową pielęgnację odpowiednimi kosmetykami. Trzeba też unikać ostrych peelingów, gorącej kąpieli oraz solarium.
 

 

 

2020-02-19