Paleo w zgodzie z naturą

Jak wypracować taki styl życia, który zagwarantuje nam zdrowie i dobre samopoczucie? Przejście na dietę paleo to tylko pretekst, by zmienić dotychczasowe nawyki i powrócić do natury. Poznaj paleo, czyli życie w zgodzie z naturą.

Dieta paleo, czy styl życia paleo? Paleo w oczywisty sposób nawiązuje do paleolitu, kiedy to ludzie zajmowali się zbieractwem i myślistwem oraz jedli, co chcieli, nie przejmując się nadwagą. Pomysł, by w dobie cyfrowej technologii i wysoko rozwiniętej cywilizacji sięgnąć do zachowań i nawyków żywieniowych praprzodków z epoki kamienia, z góry można ocenić jako akt desperacji. Nie zmienia to jednak faktu, że dieta paleo może być remedium na postępującą otyłość i mnożące się problemy zdrowotne współczesnego społeczeństwa.


Autorów niecodziennej koncepcji jest dwóch: amerykański lekarz, Loren Cordain oraz trener sportowy i maratończyk, Joe Friel. Doszli oni do wniosku, że powrót do naturalnych, nieprzetworzonych produktów może okazać się zbawienny dla organizmu. Dieta jaskiniowców to przecież nic innego jak chude mięso, ryby, drób, owoce morza, świeże warzywa i owoce (sezonowe lub suszone) oraz orzechy i nasiona.

 

Spożywanie tych naturalnych, pozbawionych chemii produktów w zupełności zaspokaja potrzeby organizmu oraz nie przeciąża układu pokarmowego. Pozwala przy tym jak najdłużej zachować zdrowie i tężyznę fizyczną.


Paleo to jednak nie tylko jedzenie. Wprawdzie samej diety nie sposób nie docenić, nie wolno jednak zapominać o tym, że ludzie paleolitu swoje jedzenie musieli zdobyć: zebrać lub upolować. Tu dochodzimy do pewnej oczywistości. Zabić mamuta a pójść z koszykiem do supermarketu to nie to samo, wysiłku nie da się porównać. Co w związku z tym?


Otóż dla zdrowia niezbędny jest ruch. Nasi przodkowie mieli go pod dostatkiem. Całe dnie spędzali przecież aktywnie pod gołym niebem, inaczej niż nasze pokolenie za biurkiem czy na kanapie przed telewizorem. Dlatego paleo dieta to tylko jeden z wyznaczników stylu życia paleo. Ten sprowadza się do kilku prostych reguł.


Aktywność fizyczna, świeże powietrze i unikanie chemii, nie tylko w pożywieniu, ale w ogóle w codziennym życiu. Tu warto dodać, że sprawy nie załatwią siłownia i mechanicznie powtarzane zestawy ćwiczeń. Ruch powinien bowiem aktywizować całe nasze ciało.

 

Z tego powodu wskazane są wspinaczki, pływanie, czołganie, skoki lub biegi – najlepiej na łonie natury. Kontakt z przyrodą można zresztą realizować na wiele sposobów, np. uprawiając ogródek lub hodując rośliny w domu.


A jak poradzić sobie bez chemii: szamponu, mydła czy środków piorących? Zwolennicy paleo odpowiadają jednoznacznie. Jaskiniowcy tego nie znali i żyli. Nie należy przesadzać z czystością, bo w ten sposób możemy przyczyniać się do osłabienia naszego układu odpornościowego. Poza tym w dzisiejszych czasach brud usunąć można również za pomocą naturalnych środków. Co wy na to? (bp)

 

Zobacz też: Czy dieta paleo jest zdrowa?

 

 

2015-01-26