Pięć zasad, które pozwolą Ci poskromić apetyt na słodycze

Znasz zapewne to uczucie, kiedy jesteś w domu lub w pracy i nagle uświadamiasz sobie, że „musisz natychmiast zjeść coś słodkiego”? A czy przypominasz sobie te wszystkie chwile, kiedy stojąc w sklepowej kolejce, jakimś dziwnym sposobem, Twoja ręka sama sięga po batonik lub czekoladki, które kuszą Cię ze stojaka znajdującego przy kasie? Jeśli masz dość takich sytuacji, w których czujesz, że to nie Ty rządzisz, ale właśnie słodycze przejmują nad Tobą kontrolę, poznaj pięć zasad, które pozwolą Ci poskromić apetyt na nie.

Zadbaj o to, co i kiedy jesz

 

Pełnowartościowa i odpowiednio zbilansowana dieta to podstawa prawidłowego żywienia każdego z nas. Jeśli nie chcesz czuć, że jeśli nie zjesz czegoś słodkiego, to „zaraz zwariujesz”, koniecznie musisz zadbać, aby Twój organizm otrzymywał każdego dnia wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Równie ważne jest też, aby otrzymywał je w odpowiednich proporcjach. Wybierając węglowodany postaw na te złożone, których dostarczają produkty nieprzetworzone. Co to oznacza w praktyce? Pieczywo i makaron powinny być pełnoziarniste, ryż niepreparowany, a płatki – najlepiej owsiane górskie. I nie zapominaj o kaszach.

 

Węglowodany są głównym źródłem energii. Ich brak powoduje, że organizm zaczyna domagać się dostarczenia energii w najprostszej formie, czyli właśnie z cukrów prostych, które znajdujemy w słodyczach – uświadamia nam Katarzyna Payerhin, dietetyk Naturhouse i podpowiada – Aby ograniczyć apetyt na słodycze warto pamiętać o utrzymaniu właściwego poziomu cynku w organizmie, ponieważ cynk ułatwia wydzielanie i działanie insuliny, chroniąc przed hipoglikemią, która wywołuje uczucie głodu.

 

Kolejnym niezbędnym składnikiem odżywczym jest białko. Nie zapominaj, że znajdziesz je nie tylko w przetworach mlecznych, ale także w chudym mięsie, rybach, jajach i roślinach strączkowych. Wybieraj tłuszcze pochodzenia roślinnego. Warto przemóc zmysł oszczędzania i sięgać po oliwy i oleje wysokiej jakości – postaw na jakość, a nie ilość. Ponadto, do sałatek czy past możesz dodawać oliwki lub awokado, a do owsianki lub jogurtu naturalnego dosypuj nasiona, pestki lub orzechy. Podczas zakupów unikaj produktów typu instant i tych z dużą zawartością sztucznych dodatków. Kontroluj zawartość cukru podaną na opakowaniach.

 

Poza tym, co jesz, nie mniej ważne jest kiedy i w jakich ilościach. W ciągu dnia powinno być obecnych pięć zbilansowanych posiłków, zjadanych przez nas mniej-więcej co 3 godziny. Nie doprowadzaj organizmu do pojawienia się uczucia wielkiego głodu, ponieważ później Twoje ciało chce „nadrabiać zaległości”, także poprzez spożywanie słodyczy.

 

 

Pij wodę

 

Być może nie zdajesz sobie nawet sprawy, że Twoja ochota na „coś słodkiego” to często... pragnienie. Bywa, że informacja o potrzebie nawodnienia jest interpretowana właśnie jako głód, w tym apetyt na słodycze. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o właściwe nawodnienie przez cały czas. Średnia optymalna ilość płynów na dobę to około 2 litrów dla młodzieży i kobiet, zaś dla mężczyzn około 2,5 litra. Wartość ta obejmuje zarówno płyny przyjmowane w postaci napojów, jaki te przyswajane z pokarmem.

 

Dokładne zapotrzebowanie na wodę jest kwestią indywidualną – wyjaśnia nam Katarzyna Payerhin, dietetyk Naturhouse – To, ile płynów w ciągu doby powinna przyjąć dana osoba zależy między innymi od płci, wieku, masy ciała i stanu zdrowia, trybu pracy, stopnia aktywności fizycznej, a także temperatury otoczenia.

 

Pamiętaj, że nie możesz napić się „na zapas”. Zamiast pić kilka szklanek „na raz”, co kilka godzin, zacznij wyrabiać w sobie nawyk picia po kilka łyków wody, najlepiej co 15-20 minut. Pij przede wszystkim niegazowaną wodę mineralną bez dodatków. Zrezygnuj z napojów gazowanych i dosładzanych soków. Więcej na temat przeczytasz w artykule: https://naturhouse-polska.pl/5-zasad-zdrowego-odchudzania/

 

 

Zastanów się trzy razy

 

Jeśli mimo diety i regularnego picia wody, czujesz, że słodycze „wołają” do Ciebie, to zanim po nie sięgniesz – zastanów się trzy razy. Zastanów się, czy przypadkiem Twoja zachcianka nie jest sygnałem głodu lub pragnienia. Pomyśl, czy zjedzenie porcji słodyczy przyniesie Ci inną korzyść, niż tylko chwilową błogość, po której nastąpią długotrwałe wyrzuty sumienia. I pomyśl, czy Twoja chęć na słodycze to nie efekt znudzenia.

 

 

Żyj aktywnie

 

Tak – słodyczami zajadamy nudę. Jeśli żyjesz aktywnie: pracujesz, uprawiasz sport, spotykasz się z ludźmi i wykonujesz samodzielnie domowe obowiązki – szybko okazuje się, że po prostu nie masz czasu na słodycze. Dlatego – nie siedź na kanapie czy fotelu – wyjdź z domu lub zrób coś, co od dawna odkładasz na później!

 

 

Znajdź wsparcie

 

Dieta, nawodnienie, dodatkowe zajęcia, samoświadomość – to wszystko pozwoli Ci powstrzymać się od słodyczy. Obawiasz się, że to za mało? Postaw na wsparcie specjalistów. W Centrach Dietetycznych Naturhouse możesz uzyskać pomoc dietetyków, którzy przedstawią Ci konkretną dietę na pohamowanie apetytu na słodycze, a co więcej, pomogą dobrać naturalne suplementy diety, które skutecznie pomogą walczyć z problemem. Przykład? DRENANAT CHROM I CYNK w kapsułkach, który zawiera ekstrakt z rukwi wodnej, nasion fasoli, drożdże piwowarskie, ekstrakt ze szparagów, chrom i cynk. Dzięki takiemu połączeniu składników stabilizuje poziom cukru we krwi, a tym samym hamuje apetyt na słodycze. Pamiętaj – korzystanie z pomocy innych to nie wstyd. Postaw na wiedzę i doświadczenie fachowców i zakończ etap, kiedy rządzi Tobą ochota na słodkości. Jeśli tylko chcesz – możesz zacząć zmiany już dziś! 

 

 

2018-03-20