5 sposobów walki ze stresem

Jak radzić sobie z narastającym poczuciem stresu? Najlepiej jest unikać sytuacji, które mogą go potęgować. Jednak stresujących momentów w życiu nie można przewidzieć. Poznaj więc pięć prostych sposobów na pozbycie się poczucia stresu.

Przyczyn stresu jest mnóstwo. Jak się okazuje, nawet błahy, ale nagły telefon odebrany lub wykonany w nieodpowiednim momencie może spotęgować w nas poczucie frustracji. Specjaliści medyczni zauważyli, że niespodziewane zdarzenia podnoszą poziom kortyzolu w organizmie. Kortyzol to hormon odpowiedzialny za pojawiające się nagle uczucie stresu.

Walczmy więc ze stresem, jeśli nas dopadnie! To pięć prostych metod na pozbycie się stresu:

Oddychaj głęboko

Oddech jest ważny! Głębokie i spokojne oddychanie pomaga się uspokoić i zrelaksować ciało. Oddychanie może mieć wpływ nawet na długość naszego życia! Z wdechem do płuc transportujemy powietrze wraz z tlenem, a podczas wydechy pozbywamy się dwutlenku węgla.

Znajdź sobie tymczasową samotnię, czyli mniejsze lub większe pomieszczenie, w którym przez chwilę skoncentrujesz się tylko na poprawnym oddechu. Nie myśl podczas oddychania o niczym innym.

Poprawny proces oddychania oparty jest na działaniu przepony, a nie płuc. Nabierz głęboko powietrza do przepony i powoli wypuść. Przepona to sporych rozmiarów płat mięśniowy dzielący klatkę piersiową i jamę brzuszną. Kilka razy powtórz głębokie oddechy. Prawda, że czujesz się zdecydowanie lepiej?

Wyobraź sobie coś miłego

Czujesz, że możesz eksplodować ze złości lub frustracji? Pomyśl o czymś konkretnym i przyjemnym. Może jest to wymarzony, długo oczekiwany prezent albo zasłużony urlop? Rozkoszuj się posiadaniem cudownego gadżetu lub chwili wytchnienia.

 

Pozytywna afirmacja zawsze wpływa pozytywnie na psychikę organizmu. Skupienie wyobraźni na czymś przyjemnym pomoże obniżyć napięcie i skoncentrować się na kolorowych stronach życia.

 

Prześpij się

Zaburzenia snu są często efektem naszego stresu. Jednak sen jest idealnym lekarstwem na zwalczenie niepokoju, frustracji i agresji. Okazuje się, ze nawet krótka drzemka w wolnej chwili pozwoli ukoić nerwy.

 

Dbaj o swój sen, bo ma on znaczenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Sen jest tak ważny, jak powietrze dla ludzkiego organizmu. Skracając conocny sen możemy doprowadzić do nieodwracalnych zmian psychicznych i somatycznych.

 

Zjedz czekoladę

Kilka czekoladowych cukierków lub tabliczka czekolady poprawi humor. Nie jest to zbyt zdrowa metoda, bo prawdopodobnie wraz czekoladą przyswoisz masę niezdrowego cukru. Jednak taka czekoladowa uczta idealnie sprawdzi się w trudnym momencie życia.

 

Według niektórych specjalistów z chemicznego punktu widzenia nie ma różnicy między odczuciem miłości, a przyjemności, jaką doznamy po spożyciu tabliczki czekolady. Czekolada zawiera przeciwutleniacze, które pozytywnie wpłyną na funkcjonowanie twojego organizmu. Czekolada zawiera też niewielką ilość substancji wykazujących działanie psychoaktywne.

Poczuj się świeżo

Kąpiel lub prysznic. To dziwny efekt. Przypisywany jest nie tylko wpływowi kultury, ale również temu, że całym ciałem odczuwamy i postrzegamy rzeczywistość. Kiedy się stresujemy, pocimy się dużo bardziej niż zwykle, a wydzielany pot ma bardziej intensywny zapach. Prawdopodobnie jest to sygnał nie tylko dla otoczenia, ale i dla nas samych. Zadbaj o czystość swojego ciała w trudnych chwilach!

 

 

2015-08-02